Emek

(foto) Soma’nın katili taşeron sistemi!

 

İzmir: Soma gerçekleşen işçi katliamına yönelik protestolar dün de DİSK, KESK, TMMOB ve Türk-İş’ in çağrısıyla devam etti.

 “Taşerona karşı tek ses, tek yürek” pankartıyla Basmane Fuar kapısında saat 16.00’da yürüyüşe başlayan binlerce işçi sık sık “Soma’nın katili taşeron sistemi. Soma’nın hesabını soracağız.” Sloganlarını haykırdı.

İşten atılan ve direnişte olan Aliağa Belediyesi Taşeron İşçileri ve Taşerona Karşı İşçi Dayanışma Derneği’ de pankartlarıyla yürüyüşte yerlerini aldılar. “ İşten çıkartılmalara, taşerona ve kölelik düzenine hayır” pankartıyla yürüyen Aliağa belediyesi taşeron işçileri “ Yaşasın onurlu mücadelemiz. İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganlarıyla mücadelelerini sonuna kadar devam ettireceklerini belirttiler.

Taşerona Karşı İşçi Dayanışma Derneği ise İZBAN’da işten atılan 3 temizlik işçisi için “İZBAN’da işçi kıyımına, taşeron sömürüsüne son! İşten atılan işçiler geri alınsı!”  pankartıyla yürüdüler.

Partizan’nın da aralarında bulunduğu birçok devrimci-demokrat kurumun destek verdiği eylem Konak Sümerbank önünde DİSK Genel Sekreteri Arzu ÇERKEZOĞLU’nun yaptığı basın açıklamasıyla son buldu.  Çerkezoğlu “ Soma’da yitirdiğimiz işçi kardeşlerimiz ve çocuklarımız adına şu şartlarımız gerçekleşmeden onlara rahat vermeyeceğiz” diyerek şartları belirtti.

  1. Milyonlarca işçi için kölelik ve ölüm anlamına gelen taşeron çalıştırma kayıtsız şartsız, derhal yasaklanmalı!
  2. Özelleştirilen, taşeron şirketlere devredilen tüm madenler yeniden kamu eliyle işletilmelidir.
  3. İş sağlığı ve güvenliği adı altında bu alanı taşerona devreden, piyasaya açan yasa çöpe atılmalıdır. İşyerlerinde tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilmelidir.
  4. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı derhal istifa etmelidir.

Çerkezoğlu “bu dört talebimiz gerçekleştirilinceye kadar, mücadeleyi yükseltmek çocuklarımıza ve Somalı işçi kardeşlerimize borcumuzdur” diyerek açıklamayı bitirdi.

[widgetkit id=706]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu