GüncelManşet

(Foto)Soma’nın katilleri Kaypakkaya eyleminde terör estirdi

 

İstanbul: Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın ölümsüzlüğünün 41. yılında Partizan HDK/P, Kaldıraç ve Yaşam Ağacı Derneği tarafından örgütlenen eylem saati gelmeden saat 18.00’da Soma’da gözaltına alınan ÇHD’li avukatlara destek eylemiyle Taksim’de hareketli saatler başlamış oldu.

Gezi İsyanı’ndan sonra Taksim’de hiçbir yürüyüşe izin vermeyen kolluk güçleri ÇHD’li avukatlara destek yürüyüşünü saat 18.30’da Galatasaray Lisesi önüne barikat kurarak engelledi. ÇHD üyelerinin eyleminin engellenmesi ile Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşecek olan Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtlerin anması şahsındaki Soma yürüyüşü de fiilen başlamış oldu.

Galatasaray Lisesi önüne yüzlerce çevik kuvvet ve 4 adet TOMA ile kurulan barikatlarla bölgede adeta hayat durduruldu. Şişli, Tarlabaşı, Odakule, Tünel, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı kuşatıldı.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitle sıklıkla “Roboski’den Soma’ya hesap sormaya”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı. Eylemin başlamasına kısa bir süre kala polisin provokasyonu ile kitle dağıtılmak istendi.

Ara sokakta Partizan okurlarının gözaltına alınmak istenmesine karşılık veren Partizan kitlesine polis plastik mermi ve gaz bombaları ile saldırdı. Saldırının ardından ara sokaklarda toplanan kitle sıklıkla “Katil devlet hesap verecek”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganlarını atarak tekrar Galatasaray Lisesi önüne doğru yürüyüşe geçti.

Bu sırada saldırıyı protesto etmek için bir araya gelen HDK/P Kaldıraç ve Partizan “Ser verip sır vermeyenlerin yolundan yürüyoruz” ve “Kaza değil katliam. Katil devlet hesap verecek” yazılı pankartlar açarak anma eylemini gerçekleştirmek istedi.  Ancak polis pankartların açılması ile toplanmaya başlayan kitleye tekrar saldırdı. Taş ve şişelerle kısa süre karşılık veren kitle polisin saldırısı sonucu tekrar dağıldı.

Eylem boyunca polisin saldırgan tavrı dikkat çekerken görüntü almak isteyen basına da kalkanlarla saldırdı. Saldırıya karşı basın bir araya saldırılara tepkisini gösterdi. Polisin saldırısına karşı barikata yüklenen basın polis barikatını gerileterek saldırıları kısa süre engelledi.

Saat 21.00’a kadar devam eden eylemde aralarında Özgür Gelecek okurlarının da bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı. Ayrıca bir kişi de polisin gazlı saldırısından etkilenerek astım krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı.

[widgetkit id=684]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu