Emek

SOMA’ya karşı TOMA

 

İstanbul: Soma’da gerçekleşen katliamı protesto etmek için bugün iş bırakan KESK DİSK   TTB, TMMOB ve TDP bugün saat 10.00’da Gayrettepe Telekom Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Telekom Müdürlüğü’nün karşısında saatlerce polis barikatı önünde bekleyen kitle, Fındıklı’daki Çalışma Müdürlüğü’nü yürüyüş engellenince, buradan Mecidiyeköy Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüş öncesi kitlenin önü TOMA ve çevik kuvvet polisleri ile saatlerce kesildi. Burada oturma eylemi yapan kitle sıklıkla  “TOMA’nın suyu Soma’yı söndüremez”, “Hırsız-katil AKP”, “Soma işçisi yalnız değildir” sloganları attı. Bu sırada, 500’ü aşkın kişinin de ATV binasının önünde polis barikatıyla yolu kesilerek işçilerle bir araya gelmesi engellendi.

Barikatın açılması yönünde devam eden görüşmeler saatler sonunda sonlanınca sendikalar ile kolluk güçleri fındıklı çalışma müdürlüğüne yürünmemesi Mecidiyeköy meydanda basın açıklaması yönünde anlaşmaya vardılar. Görüşmeler sonucunda barikatın açılması ile kitle Gayrettepe ara sokaklarından yürüyerek Mecidiyeköy’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında liseli öğrencilerde eyleme destek verdi. Bölge halkı eylem pencerelerden alkışlayarak destek verdi. Yol üzerinde bekleyenler ise “hırsız var”, “katil var” şeklinde slogan atarak eyleme destek verdiler.

“Kaza değil, kader değil cinayet. Yüreğimiz Soma’da yanıyor” pankartının arkasında binlerce kişi toplanarak yürüyüşe geçti. Kitle, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Roboski’den Somaya hesap sormaya” sloganları atarak tepkisini dile getirdi. Yürüyüş boyunca halk da alkışlarla ve araç sahipleri korna çalarak destek verdi.

Kortej eski Ali Sami Yen Stadı’nda yapılan inşaatın önünden geçerken, inşaat yetkilileri “yas” tuttuklarını göstermek amacıyla girişe siyah tabelalar yerleştirdi. Kitle, söz konusu inşaatta 3 işçinin iş cinayetine kurban gittiğini hatırlatarak, tepki gösterdi. Yürüyüşün sona ermesinin ardından Mecidiyeköy Meydanı’nın, tam bir polis kuşatması altına alındığı dikkat çekti. Ard arda kurulan polis barikatının yanı sıra 10 TOMA ve yüzlerce sivil polis bölgeyi ablukaya aldı. Eylemde ortak basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Yüreğimiz yanıyor! Türkiye işçi sınıfı Soma’da yitirdiği arkadaşlarının anısı önünde ayağa kalkıyor” dedi. Türkiye’nin her yerinde insanların sokakta olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Soma’da yüzlerce işçinin can verdiği katliam bu ülkede biraz olsun vicdanı olan, biraz olsun onuru olan herkes için bir milat olacaktır. Türkiye işçi sınıfının iş cinayetlerine, güvencesiz çalıştırmaya karşı sabrı kalmamıştır” şeklinde konuştu. Yaşanan katliamları hatırlatan, işgücü maliyetinin nasıl düşürüldüğünü anlatan Çerkezoğlu, Soma’da tüm uyarılara rağmen katliamın gerçekleştiğini söyledi. “Siyasi iktidar sorumluluktan kaçamayacak ve şu taleplerimiz karşılanmadığı müddetçe yeni katliamların da sorumluluğunu üstlenecektir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu