GüncelManşet

(Yenilendi)(Foto) Ankara’da yolsuzluğa karşı çıkan kitleye saldırı

 Ankara’da yolsuzluklara karşı Güvenpark’ta ve Kuğulu Park’ta toplanarak birleşen kitle, Kızılay’a yürüdü ve burada Kızılay trafiğe kapatıldı.

Aralarında Partizan, Yeni Demokrat Gençlik okurları ve taraftar gruplarının katıldığı eylemde “Ali İsmail Korkmaz, Fenerbahçe yıkılmaz”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Hırsız Tayip Erdoğan” vs. sloganlar atılarak “Nasıl sıfırlanır göstereceğiz” yazılı dövizler taşındı.

Kitlenin Kızılay’a girmesinin ardından polis saldırısı gerçekleşti. Binalardaki insanlar ve meydandaki kitle “Hırsızları Kovalayın” diye slogan atıyor. Duraklarda ve ara sokaklarda bekleyen kitle polise taşlarla karşılık veriyor.

2 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı eylemde çatışmalar devam ediyor.

 

***

19.05: Ankara’da Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen binlerce kişi “ Hırsız Tayyip Erdoğan”, Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Gerçekleşen eyleme ise polisin saldırısı gecikmedi. Zafer Dershanesi’nden çıkan öğrencilere saldıran kolluk güçleri birçok kişiyi yaraladı. Polisin öğrencilere saldırması üzerine başlayan çatışmalar birçok bölgeye yayılırken kitle taşlarla karşılık veriyor.

 

***

19.25: Eylemciler yuhlama ve sloganlarla polisi Kızılay’a sürerken; kitle barikatlareı ateşe verdi. Polisin Karanfil sokak’taki müdehalesi sürerken yoğun şekilde gaz ve ses bombası kullanıyor. Ayrıca polis Sakarya Caddesi’nde halktan insanlara saldırarak darp ediyor.

 

19: 55

Ankara’da polisin her yere gaz atıyor. Polis kitleden kopanları gözaltına almaya başladı. Ceren Akgüner, Barış Mandak, Cansel Dönmez, Gökçe Dedeoğlu, Deniz Erdoğan gözaltına alındığı kesinleşen isimler.

 

20:20

Ziya Gökalp caddesini gaza boğan kitleyi ara sokaklara dağıttı. Sivil polislerle eylemci bir kişi arasında geçen diyalogda, “Ali İsmaili biz mi öldürdük?” sorusuna polis “Başlarım Ali İsmail’e de sizde” diyerek çıkıştığı ifade ediliyor. Kitle yeniden toplanmaya başladı.

20:35

Kitle toparlandıktan sonra polis saldırısı gerçekleşti. Ara sokaklara dağılan kitlenin içinden polis Ziya Gökalp caddesi civarında almaya devam ediyor. Muhabirimizin gördüğü kadarıyla 5 kişiden fazla isimlerine ulaşamadığımız yeni gözaltı var.

20:50

 

Ankara Ziya Göklap Caddesinde çatışma devam ederken gözaltına alınanların sayısı artmaya devam ediyor. İçerisinde Yürüyüş Dergisi muhabiri Barış ve Görünüm Gazetesi’nin muhabirinin de içinde olduğu 7 kişi daha gözaltına alındı. Polis Ziya Gökalp’te çok yoğun gaz kullanıyor.

 

21:00

Kitle, Ziya Gökalp caddesinde polis saldırına havai fişeklerle karşılık veriyor.

21:40

Akara’da polisin yoğun saldırısı devam ediyor. Ziya Gökalp Caddesinde 4 TOMA ve Çevikkuvet kitleye tazyikli su, plastik mermi ve biber gazı ile saldırısı sürüyor.

 

[widgetkit id=497]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu