GüncelManşet

(Yenilendi) Berkin’in durumunda bir değişiklik yok

H. Merkezi: Berkin Elvan için günlerdir hastanede nöbet tutan kitleye sabah saatlerinde gaz bombalarıyla saldıran polis, 10 kişiyi gözaltı aldı. yaklaşık 2 saat süen saldırının ardından polis geri çekildi. Bu arada Berkin’in durumunu inceleyen doktorlar, durumunda bir değişiklik olmadığını belirttiler.

Gezi İsyanı sırasında sabah saatlerinde yaşadığı Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken polisin attığı gaz bombası kapsülü ile yaralanan 14 yaşındaki Berkin Elvan, 9 aydır yoğun bakımda ve makineye bağlı yaşıyordu.

Son günlerde durumu ağırlaşan Berkin için ailesi, yakınları ve devrimci, demokrat, ilerici kurum ve kişilerden çok sayıda kişi hastanede nöbet tutuyor ve ailesine destek oluyordu. Aynı zamanda Berkin’in katili polisler de günlerdir Perpa önünde konuşlanarak bekliyorlardı.

 

Polis geri çekildi

Bu sabahın erken saatlerinde hastanenin arka kısımlarından dolaşarak hastane bahçesine giren çevik kuvvet burada bekleyenlere gaz bombaları ile saldırdı.

Hastaneye giden avukatlardan edindiğimiz bilgilere göre 5’i kadın, 5’i erkek 10 kişi gözaltına alınmış durumda. Aile ve avukatların polisle görüşmelerinin ardından polisin fiili saldırısını ve hastane içine girme çabasını şimdilik sonlandırdığı öğrenildi. Ancak polis hastane bahçesinde konuşlanmaya ve giriş-çıkışlarda insanların randevusu olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. 

Diğer yandan muhabirimizden aldığımız bilgiye göre hastane içine kurulan barikatı kaldıran ve kurulan nöbet çadırlarını dağıtan polis hastaneden çekilmeye başladı. Ancak hala 2 TOMA’nın hastane içinde bulunduğu belirtiliyor. Alana gelen milletvekillerinin “Hasta beklemek yasak mı?” sorusuna “Yok. Çıktık zaten, durabilirler artık” diyen polisin rahatlığı ve pervasızlığı, saldırının niteliğini de, keyfiyetini de gösteriyor.

 

Berkin için doktor açıklaması

Sabah saatlerinde yaşanan gergin saatlerin ardından doktorlar Berkin’in durumunda bir değişiklik olmadığını iddia ederken, Berkin’in ailesi tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada “Hastanesnin Beyin Cerrahisi Klinik Şefi Suat Erol görevini yapmıyor. Yoğun bakım servisini bilgilendirmiyor. Berkin’in yoğun bakım takibinde bu yüzden aksaklık yaşanıyor” dedi.

 

[widgetkit id=523]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu