GüncelManşet

(Yenilendi) İstiklal Caddesi’nde patlama: ölü sayısı 5 yükseldi

İstanbul: İstanbul İstiklal Caddesi’nde 10.55 sularında gerçekleşen patlamada ilk belirlemelere göre 4 ölü, 7 yaralı var.

CnnTürk, İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın bir canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğini iddia ederek, 4 kişinin öldüğünü, 7 kişinin de yaralandığı bilgisini geçti. Patlamanın olduğu bölgeye sevk edilen ambulans sayısı 10’u geçti.

Patlamanın ardından İstiklal Caddesi’nde dükkanlar kapatıldı, araç giriş-çıkışı da yasaklandı.

 Patlama sonucu yaşamını kaybedenlerin sayısı 4’e çıktı

İstanbul Valisi Vasip Şahin, patlama sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 4’e yükseldiğini açıkladı. Bombanın Beyoğlu Kaymakamlığı önünde patladığını belirten Şahin, yaralılardan üçünün durumu ağır 20 kişinin yaralı olduğunu belirti. Aynı zamanda patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildi!

12.30 Haseki Eğitim Hastanesi’ne getirilen 2 yaralının isimi şu şekilde; Birol Görgüç (16) , Hüseyin Canşen (35)

12.00 Haseki Eğitim Hastanesi’ne 6 yaralı getirildi. 3 erkek biri ağır yaralı gelen bilgiler arasında.

 Açıklamanın ardından ölü sayısının 5’e yükseldiği bilgisi belirtildi.

HDP Saldırıyı Kınadı 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu İstanbul İstiklal Caddesi’nde bugün gerçekleştirilen intihar saldırısını kınadı.

“Bombalı saldırıyı lanetliyoruz” denilen açıklamada “Sivil yurttaşlarımızın bulunduğu bir yerde, her gün ve saatte insanların işine gittiği, alışveriş yaptığı bir mahalde yapılan bu saldırı, kim tarafından yapılmış olursa olsun asla kabul edilemez, mazur gösterilemez” denildi. 

“Saray’ın yanlış ve istikrarsız politikaları”

Açıklamada “Türkiye toplumu her geçen gün Saray’ın ve siyasi iktidarın iç ve dış politikadaki yanlış ve tutarsız politikaları, devlet şiddetini arttıran, özgürlükler alanını daraltan uygulamaları nedeniyle büyük bir kutuplaşma, bölünme, ayrışma ve nefret söylemi yükselişi ile karşı karşıyadır” denildi. 

Müezzinoğlu: Kaybedilen vatandaşlarımız yabancı olsa da insan kaybediyoruz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın ardından açıklama yaptı. Müezzinoğlu basına yaptığı açıklamada, “Şu an itibariyle 4 vatandaşımızı kaybettik. 36 yaralıdan 7 yaralımızın durumu ciddiyetini koruyor. 4 yaralımız ameliyat sürecinde. Ümit ederim ki yeni kayıplarımız olmaz. Bize gelen bilgiler çerçevesinde yaralıların tespit edilen yaklaşık 12’sinin yabancı uyruklu olduğu bilgisi var. Kaybedilen vatandaşlarımız yabancı da olsa insan kaybediyoruz” dedi.

Yayın Yasağı Getirildi

Taksim’deki bombalı saldırıyla ilgili yayın yasağı getirildi.

Yapılan açıklama şöyle;

 “6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7 nci maddesinde “Milli Güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda” geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir.

19 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da meydana gelen patlamanın da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden, söz konusu olayla ilgili olarak Başbakanlığın 19.03.2016 tarih ve 01017 sayılı yazısı ile geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür.

Anılan patlamaya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer Kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması gerekmektedir.

Bu çerçevede, yayın yasağının kapsamı;

-Patlamaya/olaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,

-Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara,

Yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir.” 

yyaasaak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bakanlıktan yaralıların hastanelerine ve uyruklarına ilişkin açıklama

 

yaralı

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu