GüncelManşet

(Foto Galeri)Taksim’de polis saldırısı, 15 gözaltı

İstanbul:

11.20: Yasaklanan 1 Mayıs kutlamalarına ilikşkin bu yasağı tanımadıklarını dile getiren ve halka 1 Mayıs gününde Taksim’de olma çağrısını içeren basın açıklamasını yapmak üzere Taksim’de toplanan kitleyi polis abluka altına aldı.

İçlerinde DİSK’in olduğu kitle, açıklamayı yapmak üzere Gezi merdivenlerine giderken Taksim Hill Otel önüde çevik kuvvet polisleri tarafından abluka altına alınarak engellendi. Kitle sık sık “Taksim bizimle kazanılacak” sloganını atıyor.

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı çevresi; kitlenin toplanmasından önce, sabah saatlerinden itibaren çevik kuvvet polisleri ve TOMAlar abluka altına alınmıştı.

12.02: Hill Otel önünde olan kitle, ablukayı kırmak için basınç uyguluyor. Bu esnada “1 Mayıs hiçbir yere kapatılamaz”, “Baskılar bizi yıldıramaz” şeklinde slogan atıyor. 

12.20: Kitleyi abluka altına alan polis 3 kişiyi gözaltına aldı. Hill Otel önünde sıkışan ve meydana yürümek için barikatı zorlayan kitle sık sık “Yaşasın 1 Mayıs” sloganını atıyor. bu esnada DİSK’li bir kadın “Taksim bizim alanımız. 1 Mayıs günü burayı zapt edeceğiz” diye basına ve kitleye sesleniyor.

12.40: Muhabirimizden aldığımız bilgiye göre polis parça parça gözaltı işlemi yapıyor. Şimdiye kadar gözaltına alınanların sayısı 15 oldu. Gözaltına alınanlar arasında soyismini öğrenemediğimiz Nakiyat-İş’ten Erdal isimli biri bulunuyor. 

Ayrıca Sıraselviler’de pankart açan başka bir kitleye polis saldırdı. Polis kefelerdeki masa ve sandalyeleri de devirerek Sıraselviler’e kadar işçilere kalkanlarıyla saldırdı.

12.43: Polisin kitleye uyguladığı abluka esnasında kullandığı biber gazından çok sayıda işçi etkilendi. gazdan etkilenenler otelin içerisine götürüldü. Ambulans çağrılmasına rağmen gelmiyor. Otelin içinde ve önünde bekleyen kitle, gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar bulundukları yeri terk etmeyeceklerini dile getirdi.

GREİF işçileri de eylemdeki yerini aldı

12.52: DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu: Polis çekilmeden buradan ayrılmayacağız” dedi. Yinde kitleden birisi “78 katliamının hesabını sormak için buradayız. İtirazımız bundandır. Katilleri bulunana kadar da 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaya devam edeceğiz” dedi. 

Yaşanan saldırı esnasında ismini öğrenemediğimiz birisi gazdan dolayı kalp krizi geçirdi, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırma işlemleri esnasında yaşanan durmuma birçok polisin gülmesi oldukça dikkat çekiciydi.

Polisin engellemesine rağmen ısrarını sürdüren kitle “Zafer direnen emekçinin olacak” şeklinde slogan atıyor. Ayrıca sık sık Gezi şehitlerinin ismini haykırıyorlar.

13.02:  Hill Otel’in önündeki kitle adına basına bir KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko birer açıklama yaptı. Kani Beko: “Mitingleri ille de Taksim’de yapalım, diye bir inadımız yok. Mitingleri Yenikapı’da, Kadıköy’de, Maltepe’de de yaparız. Ama ‘1 Mayıs Dayanışma, Birlik, Mücadele Günü’ anmasını, kesinlikle Taksim’de yapmak zorundayız. Nedeni, 1977 yılında bu gördüğünüz otel çatılarında, bizim işçi arkadaşlarımıza, Faşist katiller tarafından ateş açıldı. 37 arkadaşımız burada can verdi. Bunların katilleri bulununcaya, adalete teslim edilinceye kadar, ‘1 Mayıs Birlik, Dayanışma Günü’yle ilgili, Taksim sevdamız kesinlikle bitmeyecek” dedi. Lami Özgen ise “Bizim şehitlerimiz Maltepe ve Yenikapı’da değil, Taksim’de. 77’nin hesabını sormak için buradayız. Polis müdahale etmediği sürece de kutlamalarımız şenlik havasında geçecektir” dedi. Ayrıca Özgen “Polisin uyguladığı baskının kanunsuz ve usulsüz olduğunu da ekledi.

 

TTB Merkez Konsey Üyesi Osman Öztürk: “Polis kalkanlarla, tekmelerle gazla şiddete uğradık” “Korkunun ecele faydası yok. AKP kaybedecek, halk kazanacak” dedi. Öztürk: Hırsızları, rüşvetçileri mahkeme kararına rağmen yakalamayanlar hekimlere mühendislere işçilere şiddet uyguluyor” diye ekledi.

 

13.10: Gözaltına alınanlar arasında Dev Sağlık İş Genel Sekreteri Gürsel Demir, Dev Sağlık İş Örgütlenme Uzmanı Erdoğan Demir ve CHP Marmara Bölge temsilcisi, Enerji Sen Genel Başkanı Ali Duman, Enerji Sen eski Genel Başkanı Kamil Kartal bulunuyor. Ayrıca saldırıdan nasibini alan basından da gözaltı var.  alınan basın çalışanının yurtdışı ajanslarından olduğu öğrenildi.

13.26: Yaşanan saldırının ardından çevik kuvvet polisleri ablukayı kaldırdı ve çekildi. Bunun üzerine kitle eylemini sonlandırdı.

 [widgetkit id=595]

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu