GüncelManşet

Yatağan işçilerine saldırı (yenilendi)

Ankara: Özelleştirmeye karşı 5 gündür  nöbette olan Yatağan işçileri, kendilerini bugün Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın önüne zincirledi. Eylemin ardından polis işçilere saldırdı.

Muğla-Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy’de termik santrallerinin özelleştirilmesine karşı uzun zamandır direnişte olan Yatağan işçileri, 10 Nisan’dan bu yana Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde seslerini duyurmaya çalışıyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önündeki eylemlerinde polisin saldırısına uğrayan işçiler, daha sonra Kurtuluş Parkı’nda nöbete başlamıştı.

Kurtuluş Parkı’nın Özelleştirme İdaresi’ne bakan tarafında cadde boyu polis barikatları kurulmuş durumda. Ayrıca Özelleştirme İdaresi’nin olduğu bina içerisinde de çevik kuvvet hazır bekletiliyor. Direnen işçiler ise her gün sabah saatlerinden mesai bitimine kadar buradaki bekleyişini sürdürüyor. Madenlerin ihaleye açılacağı güne kadar da bekleyişi sürdüreceklerini belirtiyorlar.

 

İşçilere saldırı

Bugün kendilerini  seslerini duyurmak ve baskı oluşturmak için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na zincirleyen işçilere polis biber gazıyla saldırdı. 10 işçi gözaltına alınırken, diğer işçilerin bekleyişi sürüyor.

5 gündür bekleyişi sürdüren işçileri polis saldırısının ardından ziyaret ettik. İşçiler Türk-İş’in eylemliliği belli sınırlar içerisinde tutma politikasına karşı direnişi kazanımla sonuçlandırabilmek için bu tür eylemleri gerçekleştirmenin önemini vurguladı.

Ayrıca sivil polisler, direnişteki işçilere desteğe gelen devrimci, demokrat duyarlı insanları da işçilere “aranızda marjinaller var” diyerek terörize etmeye ve dayanışmanın büyümesini önlemeye çalışıyor. Polis saldırısının ardından Dil Tarih Coğrafya Fakültesi ve Cebeci Kampüsü’nden öğrenciler ile YDG’liler de direnişteki işçileri ziyaret etti. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu