GüncelManşet

(Son Dakika-Güncellendi) Greif’te polis saldırısı

İstanbul: Hadımköy’de bulunan Greif fabrikasını işgal ederek gece-gündüz yaklaşık 2 aydır direnişte olan işçiler, güne polis saldırısı ile başladı. Kızılbayrak muhabiri Mehmet Ali Karabulut gözaltına alındı.

2 ay önce fabrikayı işgal ederek gece-gündüzlü direnişe başlayan Greif işçileri, bu sabah güne polis baskınıyla uyandı. Sabah saat 06.00 sularında fabrikanın etrafını çeviren yüzlerce çevik kuvvetin saldırı ihtimaline karşı işçiler de fabrika içerisinde barikatlar kurmaya başladı.

Kısa süre sonra iş makineleriyle fabrikanın dış kapısını kıran çevik kuvvet jandarma robocopları da eşliğinde fabrikaya girdi. Polis saldırı sırasında, direnişçi işçilere gaz ve joplarla saldırdı bir işçi ise yaralandı.

Polis saldırısının devam ettiği şu saatlerde gelen bilgilere göre Kızılbayrak muhabiri Mehmet Ali Karabulut da gözaltına alındı. Polis baskını için özellikle bugünün seçilmesi tesadüfi değildir. Bugün arabulucu süresi son buluyor ve işçiler de bugünlerde böylesi bir saldırı ihtimali bekliyorlardı. Nitekim haksız çıkmadılar!

Alanda bulunan muhabirimizden aldığımız bilgilere göre sabah yapılan saldırının ardından 80 işçi gözaltına alındı. Bunun yanı sıra 11 işçi de yapılan saldırının ardından çatıya çıkarak bekleyişini oradan sürdüreceklerini belirtti

Direnen Greif işçisi yalnız değildir!

 Sabah saatlerinde yapılan saldırının ardından Greif işçisini yalnız bırakmayan birçok kişi ve kurum fabrika alnına giderek desteğini sunuyor. Gerif işçilerine desteğe gelenler arsında Levent Tüzel ve yine direnişte olan Liman-İş işçileri de var. Liman-İş işçileri  “Direne direne kazanacağız” sloganlarını çatıda ve gözaltına alınan işçiler için haykırıyor.

Levent Tüzel çatıda bulunan 11 direnişçi ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından bir açıklama yaptı.

Açılamada işçilerin taleplerini sıralayarak şunları söyledi; “Bizler 60 gündür buradayız işveren ve işçiler arasında bir protokol hazırlığı vardı. Birkaç gün önce fabrikada işgal var diyerek yapılan mahkeme başvurusunun ardından burada bir operasyon gerçekleştirildi. Bu yapılan saldırı da her şeyi boşa çıkarmış oldu” diyerek patronlarla görüşeceklerini belitti.

Levent Tüzel’in ardından avukat Bülent Şimşek bir açıklama yaparak çatıda bulunan işçilerin birkaçının rahatsız olduğunu ve ihtiyaçlarının olduğunu belitti ancak bu ihtiyaçların karşılanması nokrasında ise polislerin izin vermediği dile getirdi.

Şu an hala 80 işçi gözaltında ve 11 işçi ise çatıda direniyor. Az önce Ramiz, Ercan, Mustafa ve Murat isimli taşeron patronlar fabrikaya gelmişlerdi taşeron patronlarşu anda fabrikadan çıktılar. Çıkışlarını görüntülemeye çalışan basın mensuplarına “çekin, çekin!” diye bağırdılar. Ardındanda patronun bağırdığını duyan bir  Greif işçisi: “Bunlar kalleş, bunlar patron! İşte her şey bunların eliyle yapılıyor!” dedi.

Evlerinde olup saldırıyı duyarak fabrika önüne gelen Greif işçileri ve yine saldırıyı duyan birçok kişinin gelişleri sürüyor..

Greif fabrikasında bekleyiş devam ederken  yirmi kişi savcılığa sevkedildi, altmış işçi Adli Tıp’tan bırakılacak.. 

***

 

İstanbul: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Greif Fabrikasına gelerek bir görüşme yaptı. Fabrika müdürü ile görüşen Kani Beko, görüşmenin ardından ise açıklamalarda bulundu.

Yapılan görüşmenin ardında; “işçilerin sendikal haklarının korunmasını istiyoruz. DİSK olarak fabrikaların kapatılmasını istemiyoruz. Toplu sözleşme için uğraşımız ise devam edecek. Gerekirse Hollanda’ya, Amerika’ya giderek şirket sahipleri ile görüşeceğiz” diyen Beko, fabrika müdürü ile yaptıkları görüşmede; işçilerin haklarının tanınması, sendikalı olarak iş başı yapılması ve yasal işlem başlatılmamasını talep ettiklerini aktardı.

Kani Beko’nun açıklaması sırasında ise, işçiler DİSK’i protesto ederek “kahrolsun sendika ağalığı”, “işçiler el ele genel greve” sloganlarını atarak arkalarını döndüler. İşçiler DİSK’in direnişe yeterince sahip çıkmadığını ifade ederken; Kani Beko ise “eksik kaldık. Özeleştiri veriyoruz” dedi.

Kani Beko konuşmasını “Protokol için uğraşacağız. Mücadeleyle hesap soracağız” cümleleriyle sonlandırdı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu