Güncel

“Sonuna kadar kayıplarımızın takipçisi olacağız”

İzmir: İHD İzmir Şubesi Gözaltında kayıpların akıbetini sormak için basın açıklaması yaptı.

Eski Sümerbank’ta saat 12.30’da “Kayıplar belli failler nerede” yazılı pankart açan İHD üyeleri yıllardır kayıplarını aradıklarını ve artık açık bir irade ortaya koyulması gerektiği ifade etti.

Bu hafta yapılan eylemmde1995 Ağustos’un gözaltında kaybedilen Abdürrahim Demir’in akıbetinin sorulduğu açıklamayı İHD İzmir Şube başkanı Adnan Kaya okudu.

Kaya yaptı açıklamada, Abdürrahim Demir’in evinden alındığı ve jandarmanın Şavalet karakolunda olduğunu söylemesine rağmen sonradan pasaport verilerek yurt dışına gönderildiğini iddia ettiklerini dile getirdi. Kaya İHD’nin tüm araştırmalarına rağmen konsolosluklarda kaydının bulunamadığı belirtti.

Kaya “TBMM ve hükümetin kayıpların akıbetini araştırmaya ve faillerden hesap sormaya yönelik artık açık irade ortaya koyması gerektiğini belirterek, “Bu yolda önemli bir adım olarak Türkiye ‘Bütün kişileri zorla kaybedilmeden korumak için Uluslararası Sözleşmeyi imzalamalı ve onaylamalıdır. Türkiye’nin vicdanının ölüm kuyularında çürütülmesine izin vermeyeceğimizi, sonuna kadar kayıplarımızın takipçisi olacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi.

Açıklamadan sonra Kaya Suriye’de yapılan katliamı hatırlatarak, kınadıklarını ve Uluslararası mahkemelerin bir an önce devreye sokulması gerektiğini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu