Gençlik

Soruşturmalar protesto edildi

Eskişehir: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, cezalara karşı yürüdü.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Roboski katliamının yıldönümünde gerçekleştirilen eylem cezalandırılmak istenmiş ve katılan öğrenciler hakkında soruşturmalar açılmıştı. Soruşturmaların sonucunda öğrenciler hakkında kınama ve okuldan uzaklaştırma cezaları çıkmıştı.

Bugün saat 13.00’da Osmangazi Üniversitesi’nde,  Osmangazi Üniversitesi’ndeki soruşturmalara ve Dicle ile Marmara üniversitelerinde yaşananlara karşı YDG olarak bizim de katıldığımız bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada öğrencilerin söz söyleme ve örgütlenme haklarının arkasında duracakları ve bunlardan vazgeçmeyecekleri söylenirken; “İlerici, demokrat, yurtsever olanı ve kendisinden farklı düşüneni susturmak, bunları okul içinde barındırmamak, tecrit etmek isteyen rektörlükler her daim olası bir sivil faşist saldırı gerçekleştirme potansiyeli bulunan gerici, faşist gruplara ve onların örgütlenmesine göz yummaktaktadır. Osmangazi Üniversitesi’nde, Dicle Üniversitesi’nde, Marmara Üniversitesi’nde yaşanılanlar bunun kanıtıdır. Bizleri yıldırmak için faşist saldırılar gerçekleştirmek, soruşturmalar açıp cezalar vermek gibi her türlü yola başvurulmaktadır. Ancak biz devrimci,demokrat, yurtsever öğrenciler olarak bunlara cevabımız ‘Asla yılmadık, yılmayacağız’dır” denilerek üniversitelerde gerçekleştirilen faşist hareketler karşısında mücadelenin devam ettirileceği vurgulandı.

Eylem sırasında sıkça ‘Dicle isyandır Kobane’ye selamdır’ , ‘Söz, eylem, örgütlenme hakkımız engellenemez’, ‘Üniversiteler bizimdir bizim kalacak’ sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu