Kültür&Sanat

İstanbul fiml festivali başladı!

H.Merkezi: İstanbul Film Festivali’nin 33.’sü Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda başladı.

Yapılan açılış töreni ile başlayan festivalin açılışında Meltem Cumbul’un sunuculuğunda tanıtım filmi ile dün akşam başladı.

Festival bölümlerinin tanıtıldığı açılış töreninde Türkiye sinemasının 100. Yılına özel olarak hazırlanan “Bu ikiliğiye dikkat” bölümü sunuldu.

Daha sonra ise festivalin Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma filmleriyle FACE Sinemada İnsan Hakları Ödülü için yarışacak filmler tanıtılmaya başlandı. Geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren Alain Resnais ve Tuncel Kurtiz anıldıktan sonra “Sinema Onur Ödülleri” sinemaya emek veren isimlere taktim edildi.

Umur Bugay, gecenin ilk ödül alan ismiydi. Sevda Ferdağ ise gecede onurlandırılan kadın oyuncu oldu.

200’den fazla filmde rol alan oyuncu Eşref Kolçak da “Sinema Onur Ödülü”ne layık görülen bir diğer isimdi.

İstanbul’da 16 gün sinema var

Gerçekleştirilecek ilk gösterimlerle başlayacak 33. İstanbul Film Festivali, 20 Nisan’a kadar Beyoğlu Atlas, Beyoğlu Beyoğlu, Pera Müzesi, İstanbul Modern, Citylife City’s, Ortaköy Feriye ve Kadıköy Rexx olmak üzere 8 salonda izleyicilerle buluşacak.

Festival, sinemaseverlere 20’nin üzerinde bölümde 200’ü aşkın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleriyle dolu dolu iki hafta yaşatacak.

Açılış töreninin ardından 33. İstanbul Film Festivali, ünlü İngiliz yönetmen Stephen Frears’ın, başrollerini Steve Coogan ve Judi Dench’in paylaştığı, birçok dalda Oscar adayı olan son filmi Philomena/Umudun Peşinde’nin gösterimiyle başladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu