Gençlik

İstanbul Newroz’undan bir izlenim

Valilik’in İstanbul Kazlıçeşme’de gerçekleştirilmesi düşünülen Newroz mitingine izin verilmeyeceği açıklamalarına rağmen Kürt halkı o gün yani 18 Mart’ta sokaklardaydı.

Sabah saat 10.00’da Topkapı Tramvay Durağı’nda Newroz için buluşma kararlaştırılmıştı. Sabah saatlerinde herkesten önce güvenlik güçleri Newroz’u “heyecanla” bekliyordu.

Az sonra bir tekini bile kaçırmaksızın eylemcilerin üzerine yağdıracağı öldürücü etkiye sahip gaz bombasıyla, ellerinde coplarıyla, silahıyla 18 noktada hazırdı eli kanlı katiller. Saati geldiğinde Topkapı Tramvay Durağı’nda birikmiş kitle Kazlıçeşme istikametine doğru harekete geçti.

Kitle harekete geçer geçmez yol girişine barikatlar kuruldu. Barikat üzerine yürüyen kitleye saldırdı polis. Saldırının ardından gruplara bölünen kitle ara sokaklarda birçok noktada bu faşizan anlayışın uygulamalarını kabul etmediğini, tüm hazırsızlıklarına rağmen gösterdi.

Kazlıçeşme çevresinde birbirinden bağımsız gruplar defalarca alanı zorladı. Biz de YDG’liler olarak Topkapı’da buluştuk ve bu saldırılara karşı kurulan barikatı aşmak için mücadele ettik.

Aynı gün İstanbul’un diğer ilçelerinde de halk bu uygulamaya karşı direndi. Her direniş devlete pahalıya mal olmuştur. Belediye ait birçok istasyon, eylemciler tarafından yerle bir edildi.

Yeni Demokrat Gençlik olarak sürecin başından itibaren içindeydik. Bu direniş gününde halk gençliği olarak faşist devlete bizimde söyleyecek sözümüz vardı elbet. Direnişin ön saflarında yerimizi aldık.

Eylem, tüm gerçekliğiyle bizim açımızdan belli başlı eksiklikler barındırmasına rağmen bir çok zengin deneyim içermektedir. Düşman çelişkisinin aşılabileceği önemli bir pratikti bu anlamıyla. Devletin katliamcı yüzünün bariz açığa çıktığı, eylem anında orada olan herkesin somut olarak hissettiği önemli bir deneyimdi.

Alana girilememişti, lakin direniş kazanmıştı. Newroz bir kez değil, yüz kez kutlanmış oldu. Her sokak arasında bir ateş yakıldı. Eli kanlı katiller BDP  Arnavutköy İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Zengin’i katletti ve iki kişiyi ağır yaralamıştı.

İstanbul’dan bir YDG’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu