GüncelManşet

İstanbul semtlerinde “İnsanca yaşam, yaşanabilir ücret” çalışması

1 Mayıs Mahallesi

1 Mayıs Mahallesi olarak DDSB’nin “İnsanca Yaşam, Yaşanabilir Ücret” şiarıyla başlattığı çalışmalara 19 Aralık günü devam ettik. Mahallemizde daha önce yoğun olarak yaptığımız afiş çalışmalarından sonra mahallede kurulan pazarda bildiri dağıtımı yaparak çalışmalarımızı sürdürdük.

Özellikle işçilerin bildirilerimize ve anlattıklarımıza yoğun ilgisi vardı. Pazarda yaptığımız dağıtımın ardından mahalledeki kahveleri dolaşarak bildiri dağıtımına devam ettik. Burada yaptığımız ajitasyonlarla devletin işçilere, emekçilere layık gördüğü asgari ücretin karşısında kendilerinin milyon dolarlarla yaptığı yolsuzluklardan bahsettik.

Çalışmalarımız devam edecek.

Sarıgazi-Yenidoğan

Sarıgazi ve Yenidoğan DDSB olarak yürüttüğümüz faaliyette Sarıgazi ve Yenidoğan’da yoğun bir şekilde afiş çalışması yaptık.

Faaliyet esnasında yoldan geçen işçi bir kadınla sohbet ettik. Bize işyerindeki sömürüden ve çok çalıştıkları halde az ücret almalarından bahsetti. İş koşullarından memnun olmadıklarını ancak haklarını da nasıl savunacaklarını bilmediklerini anlattı. Ve üç kuruşa çalışmaktan artık usandıklarını söyledi. Bizimle iletişime geçmek istediğini söyleyerek evine davet etti.

Sarıgazi ve Yenidoğan DDSB olarak asgari ücret kampanyası çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettireceğiz. Ezilen, emeği sömürülen biz işçiler ne zamanki kendi haklarımızı öğrenir ve yeter dersek işte o zaman biliyoruz ki egemenlerin korkusu olacağız.

Sultanbeyli

Sultanbeyli’de fabrikaların yoğun olduğu bölgede sabah saatlerinde yürüttüğümüz asgari ücretle ilgili çalışmalarımızda işçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştık. İşçilerin “bakın, bakın sendika gelmiş” diyerek yanımıza gelmeleri ve bizimle sorunlarını paylaşmaları bizi daha da coşkulandırdı.

Çalıştıkları işyerinde asgari ücretten daha az aldıklarını mesai ile birlikte 850 TL aylığı dahi patronların çok gördüğünü söyleyen işçiler patronların bir gecede yediğini işçiye aylık olarak çok görmelerinin aslında şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Orada birçok işçi ile görüştük ve iletişim için bilgi alarak tekrar görüşmek üzere ayrıldık.

Kartal’da DDSB ve Kent Mitingi çalışması

21 Aralık günü, DDSB kampanyası ve bugün gerçekleşecek “kent mitingi” için Kartal merkezde stant kuruldu. Stantta DDSB bildirileri, Özgür Gelecek gazetesi ve Umut Yayımcılık’tan çıkan kitaplar yer aldı.

Bildirileri dağıtırken halkın sorularına da cevap olmaya çalışıldı. Bizimle sohbet eden neredeyse herkes “ne olacak bizim halimiz” minvalinde sitemde bulundu. Hatta çok sinirlenen bir kişi, caddenin ortasında bağırarak sisteme karşı içinde biriktirdiklerini dile getirdi.

Kurduğumuz ses sisteminden dolayı küçük çocukların da ilgisi yoğundu.

Ayrıca yanımıza yaklaşan bir hapishane müdürüne “Siz, bizim çalışmalarımız hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sorduk. Cevabı şöyle oldu: “Mücadelenize sürekli devam edin, sizler İbrahim Kaypakkaya’nın mücadelesini sürdürecek nesilsiniz, hakkınızı her yerde savunmaya devam edin.”

Hapishane Müdürünün dedikleri bizi ilk başta biraz şaşırtsa da sonradan İbrahim Kaypakkaya ve Ali Haydar’a karşı duyduğu sevgi bunu açıklıyordu aslında.

Bir anamız da: “Size sürekli dualar ediyorum, emekleriniz boşa çıkmaz inşaallah” dedi.

Bizler; bu tür çalışmalarımızın ilgi görmesiyle daha da artan umut ve inancımız doğrultusunda gerçekleri halkımıza yaymaya devam edeceğiz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu