Gençlik

İstanbul Üniversitesi’nde Önder Babat anması

H.Merkezi: İstanbul Üniversitesi öğrencileri, 2004 yılında çalıştığı dergi bürosundan çıktığı sırada kurşunlanarak katledilen ve katilinin açığa çıkartılmadığı Önder Babat’ı andı.

3 Mart 2004 tarihinde sokak ortasında kurşunlanarak öldürülen Önder Babat, öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi’nde anıldı.

İÜ Beyazıt kapısı önünde bir araya gelen öğrenciler, “Cinayetin işlendiği günden itibaren olayın üstünü örtmek ve suçunu gizlemek isteyen devlet; hukuki süreci baltalamak için otopsi yapılmasını bile engellemeye çalışsa da Önder’in bilinçli ve kasıtlı şekilde doğrudan hedef alınarak katledildiği ilk günden beri açıkça ortadadır” dedi.

 

“Üniversiteler karakol haline getiriliyor”

Burada yapılan basın açıklamasında, “Gençliğin devrimci mücadelesinden, bu mücadeleyi yükselten her odaktan korkan; öldürdüklerinin cenazesinden bile korkan devlet bugün yine AKP ve onun Saray rejimi ile katletmeye devam ediyor. OHAL ve savaş konseptiyle ilk olarak toplumun en dinamik kesimi gençliğin mücadelesini tüm saldırganlığı ve alçaklığı ile bitirmeye çalışıyor. Bugün üniversitenin kapıları tüm muhalif kesimlere kapatılıyor, barış istedikleri için hocalarımızı atılıyor, okul cihatçı-faşist çeteler ile dolduruluyor, üniversiteler karakol haline getiriliyor” diye belirtildi.

 

“Önder Babat Ölümsüzdür”

Açıklamanın devamında, “Bizler biliyoruz ki Önder’in katili Maraş’ın, Sivas’ın sorumlularıdır, Haziran isyanında sekiz canımızı katledenlerdir; Suruç’ta, Ankara’da, Amed’de patlayan bombaların, katledilen canların sorumluları ve azmettiricileridir. Onun katili devlettir, AKP eliyle yaratılan Saray rejimidir” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Aradan geçen 14 yıl onun özleminin yanında onu katledenlere karşı duyduğumuz öfkeyi arttırdı, hesap sorma bilincini keskinleştirdi. Halka karşı işlenen suçlarda zaman aşımı yoktur, yiten canlarımızın, ödenen bedellerimizin hesabını soracağız; gençliği ve devrimci mücadeleyi bitiremeyeceksiniz. Çünkü yine bizler biliyoruz ki Önder’i ve katledilen tüm devrimcileri yaşatmak; onların kavgasını omuzlamaktan geçer. Bizi eksiltmeye, bu mücadeleyi yok etmeye çalışanlara karşı buradayız ve gençliğin devrimci mücadelesini yükselteceğiz. Önder Babat şahsında katledilen tüm devrimci, demokrat, yurtsever arkadaşlarımızı anıyor, bir kez daha onların düşlerini gerçekleştirme sözü veriyoruz” denildi.

“Önder Babat Ölümsüzdür” yazılı pankartın açıldığı eylem gözaltına alınan 17 öğrencinin serbest bırakılması talebiyle ve atılan sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu