Emek

İstanbul’da 4+4+4’e karşı coşkulu eylem

İstanbul: Eğitim-Sen; AKP hükümetinin 4+4+4 kademeli eğitim sistemine karşı, Türkiye’nin pek çok ilinde eylemler düzenledi.

İstanbul’da da saat 14.00’te Harbiye Orduevi önünde biraraya gelen Eğitim-Sen üyeleri buradan Taksim Tramvay Durağı’na doğru yürüyüşe başladı. “4+4+4 ile çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceğiz!” yazılı pankartın arkasında yürüyen kitle; “Karanlığına teslim olmayacağız”, “Parasız eğitim, parasız sağlık”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın bilimsel, demokratik eğitim” şeklinde slogan atarak Taksim’e vardı.

Bu sırada sık sık  AKP’nin politikalarına karşı bugün hizmet üretmediklerini, alanlara çıkarak geleceği ellerinden alınan çocuklar için mücadele yürüttüklerini söylediler. Taksim Tramvay Durağı’na gelen Eğitim-Sen’liler burada basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada, AKP’nin “Dindar  nesil yetiştirmek istiyoruz” söyleminden sonra  4+4+4 şeklinde kademelendirdiği eğitimi kendi ideolojik amaçlarına uygun bir hale getirmeye çalıştıklarını dile getirerek; bu sorunun tüm ülkenin sorunu olduğunu vurguladılar.

Başbakanın mecliste “Kim hangi dilden anlıyorsa, o dilden konuşacağız” sözlerine karşı,  “Bizlere de bugün okula gitmiyoruz. Uyarılarımız dikkate alınmazsa ve geri adım atılmazsa, o zaman kimin hangi dilden anladığını birlikte göreceğiz” şeklinde cevap verdiler. Hükümeti son kez uyardıklarını söyleyen KESK üyeleri, bir düzenleme yapılacaksa bilimsel verilerle, gerçek ihtiyaçlara uygun yapılması gerektiğini belirttiler.

KESK üyeleri; mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerinin ve kazanılmış hakların gasp edilmesini hedefleyen tüm düzenlemelere karşı mücadeleyi yükselteceklerinin bir kez daha altını çizerek açıklamayı sonlandırdılar.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu