Güncel

DKÖ’lerden KDP’ye uyarı

 

Amed: Amed’de bulunan DKÖ’ler temsilcileri KDP’nin Kürt kurumlarına yönelik baskı, gözaltı ve kurumları kapatma girişimine karşı basın toplantısı düzenledi.

DKÖ’ler adına basın açıklamasını okuyan Amed Baro Başkanı Tahir Elçi: Irak Kürdistan Bölgesi’nde bazı siyasal ve sivil kurumların, hatta gazetecilik faaliyeti yapan haber ajanslarının kapatılmasını yanlış bir uygulama olarak gördüklerini vurgulayan Elçi. Diyarbakır’daki sivil örgütler olarak, son zamanlarda Kürt siyasal örgütleri arasında yaşanan gerginlikleri de kaygıyla izliyoruz dedi.

Kürt sorunun çözümü konusunda somut adımların atılmadığını vurgulayan Elçi, “Henüz Kürt toplumunun temel beklentilerine ilişkin konularda somut gelişmeler yaşanmadığı gibi, sürecin temel felsefesi olan “silahların devreden çıkması ve siyasetin öne çıkmasını” sağlamaya yönelik, silahlı güçlerin demokratik siyaset alanına dönüşüne imkân sunacak yasal-hukuki bir zemin oluşturacak düzenlemeler de yapılmamıştır. Hükümetin bu yönde bir hazırlık içinde olduğuna dair somut işaretler de henüz ortaya çıkmamıştır diye konuşurken bölgede yapımı süren kalekol inşaatlarını bir yılı aşkındır çatışmanın bile çıkmadığı bölgelerde yapılan kalekol yapımını tepkiyle karşıladıklarını vurguladı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu