Dünya

Sürgün zulüm demek; mücadele sürüyor

Basel: Avrupa Sürgünler Meclisi  (ASM) Yürütme Kurulu 2. Toplantısı kararı gereğince Avrupa`da yapılması kararlaştırılan toplantılardan üçüncüsü 12 Nisan 2014 tarihinde, İsviçre`nin Basel kentinde 30 civarında katılımcıyla gerçekleştirildi. Toplantı, 15 Nisan günü Leman Stehen`in kemanıyla “Yiğidim aslanım burda yatıyor” şarkısını seslendirmesiyle başladı.

Duygulu sesi ve ezgisiyle beğeni toplayan Leman Stehen`in ardından ASM Yürütme Kurulu üyesi İsviçre temsilcisi Esma Güneş Uzun, katılımcıları selamlayarak; Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Kâtip Saltan, Adnan Keskin, Enver Karagöz, Güzin Dino, Sakineler ve sürgünde yaşamını yitirenler ile tüm dünyada özgürlük yolunda devrimci mücadelelerde toprağa düşenler anısına saygı duruşuna çağırdı. Saygı duruşu ardından ASM’nin 15 ayı aşkın süren çalışmalarından ve etkinliklerinden görüntülerin yer aldığı,  İTİF  (İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu)katkıları ve emekleriyle hazırlanan sinevizyon gösterildi.

Tanıtım toplantısında konuşmacı olarak yer alan yürütme Kurulu üyelerinden Fevzi Karadeniz, Mahmut Özkan, Leman Stehen, Hasan Aksu öncelikle kısaca kendilerini tanıttılar.

Mahmut Özkan yaptığı 15 dakikalık sunumunda, ASP ve ASM’nin kısa tarihçesini, bileşimini ve hedeflerini özetledi.1915 Ermeni soykırımı, Süryani kırımı, Kürt katliamları, Rum ve Helen halklarına yönelik tehcir, komünistlerin katledilmesi, Alevi katliamları ile yaygın şekilde devam eden sürgünlük sorununu gündeme taşımak ve onların sesi olmak, Türk devleti ve bugünkü hükümeti AKP’nin tekçi yaklaşımını dünya kamuoyuna duyurmak ve teşhir ederek mücadele etmek gibi amaçlarla bu çalışmaları yürüteceklerini dile getirdi.

Yine, TÜDAY-WEM-DA ve ASM den oluşan bir ortak çalışma koordinasyonu oluşturulduğu ve önümüzdeki kısa sürede ASM yi, Tüzel kişiliğe kavuşan kurumsal çalışmanın tamamlanacağını belirtti.

Zulme uğrayanlar hak arayışlarını sürdürecek

Fevzi Karadeniz ise ASM’nin programını ve çalışmalardaki parametrelerin neler olacağına dair fikirler sundu. Ozanların dile getirdiği gibi ” Ölüm ile ayrılığı tartmışlar,50 dirhem ağır gelmiş ayrılık” sözüyle sürgünlüğün, vatanından ve topraklarından ve köklerinden koparılmanın acılarına değindi. İnterpol aracılığıyla sürgünlere yönelik yapılan tutuklamalara ve hukuksuzluklara karsı girişim başlatıldığını duyurdu.

Leman Stehen bir göçmen çocuğu olarak, Sürgünlerin karşılaştıkları zorlukları anlattı ve hukuksal sorunlarına yönelik açıklamalarda bulundu. İşkence görmüşler ve zulme uğramışlarla birlikte hak arayışını sürdüreceklerini ifade etti.

Hasan Aksu, Sürgün sorununu ASM ye aktif katılımdan sonra anlamaya ve araştırmaya başladığını,  Anadolu coğrafyasında Şeyh Bedreddin’den başlayan sürgünlük bulgularına eriştiğini ve kapitalizm – emperyalizm ile sürgünlük sorununun kitlesel hal aldığına ilişkin bilgiler verdi ve bu çalışmaların önemine vurgular yaptı.

Meclisler genişliyor

Esma Güneş Uzun`un katılımcılara soru sorma ve söz hakkı vermesiyle, katılanlardan 10 kişi söz alarak önerilerini ve görüşlerini paylaştı. Olumlu ve öğretici bir şekilde sonuçlanan toplantıda İHD (İnsan Hakları Derneği) ile dayanışma için T-Shirtler bağış karşılığı sunuldu.

Toplantıda dağıtılan tanıtım dosyaları ve Meclis üyeliğine gönüllü katılım formunu 7 kişi doldurdu ve Meclis üyeliğine başvurdu.  Meclis üyeliğine başvuranlar, çalışmalara güçleri yettiğince destek olacaklarını vurguladılar.

Basel`de yapılan toplantıda; Kuruluş Kongresi’nde 23 olan meclis üyelerinin sayısının 1.Meclis toplantısında 35 e çıktığını,1. Olağan Genel Kurulda altmışa ulaştığı duyuruldu. Ayrıca, Hollanda` da 83` e ve Hannover`de 96` ya ve  Basel`de 103 e ulaştığı bilgisi kitleye sunuldu. Akabinde, tanıtım toplantılarının önümüzdeki dönem Paris, Strazburg, Viyana, Hamburg ve Londra`da da gerçekleştirileceği duyuruldu.

ASM yürütme Kurulu ayrıca 6–7–8 Haziran tarihlerinde Köln/Leverkusen bölgesinde tüm Avrupa’daki meclis üyeleriyle geniş katılımlı,  Avrupa Sürgünler Meclisi Toplantısı yapacaklarını duyurarak herkesi bu toplantıya katılmaya davet etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu