Güncel

“Sürgünler, yeni bir KCK operasyonunun işareti mi?”

H. Merkezi: T. Kürdistanı’nda bulunan hapishanelerde son haftalarda artan sürgünlere karşı meclise soru önergesi verilerek “yeni bir operasyon sürecine mi hazırlanılıyor” diye soruldu.

HDP Riha Milletvekili İbrahim Ayhan Adalet Bakanı Kenan İpek tarafından yanıtlanması isteğiyle verdiği soru önergesinde T. Kürdistanı’nda bulunan hapishanelerde son haftalarda artan sürgünleri gündeme getirdi.

Son günlerde sürgünlerin arttığına dikkat çeken Ayhan “En son 30 Ağustos 2015 Pazar günü de 100 tutuklu ve hükümlü Adalet Bakanlığı tarafından özel bir uçakla Trabzon Bahçecik E Tipi Cezaevi olmak üzere bölgedeki cezaevlerine gönderildiler” dedi.

 

“KCK operasyonlarına hazırlık mı?”

Yaşanan bu sürgünlerin bölgede kaygıya yol açtığını söyleyen Ayhan, “KCK operasyonları ve benzeri bir operasyon hazırlığı yapıldığına dair kaygılar oluşmuş durumdadır” dedi. Ayrıca sürgün nedeniyle zaten maddi durumları iyi olmayan ailelerin bir kez daha mağdur edildiğinin altını çizen Ayhan, “Belki de her hafta düzenli olarak gerçekleştirdikleri cezaevi görüşleri aylara ve yıllara sarkacaktır” diyerek yaşanacak olası sorunlara değindi.

 

Ayhan’ın soru önergesinde yer alan sorular şu şekilde:

1- Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan cezaevlerindeki doluluk oranları yüzde kaçtır? Bu oranlar Türkiye ortalamasının neresindedir?

2- En çok siyasi tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevleri hangileridir? Bu cezaevlerinde doluluk oranı durumu nedir?

3- 2015 Ağustos ayı içerisinde sürgün edilen tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır? Hangi cezaevlerinden hangi cezaevlerine sürgünleri gerçekleşmiştir? Bunların kaçı tutuklu kaçı hükümlüdür?

4- Bakanlığınızın talimatı ile yaşanan ve yaşanmakta olan sürgünlerin başlıca nedenleri nelerdir?

5- Cezaevlerinde bulunan siyasi tutsaklar, Sayın Öcalan’a dönük tecrit ve siyasi tutuklamaları protesto amaçlı 15 Ağustos’tan bu yana süresiz dönüşümlü açlık grevinde bulunmaktalar. Gerçekleşen sürgünlerin bu eylemle bir ilgisi bulunmakta mıdır?

6- Kamuoyunda sürgünlere dönük oluşan algı, seçimler öncesi bölgedeki cezaevlerini boşaltarak KCK operasyonları benzeri bir siyasi operasyon yapılacağı yönündedir. Oluşan bu algı ve benzeri iddialar doğru mudur?

7- Son günlerde artan gözaltı ve tutuklama furyası bölge halkında oluşan yeni operasyonlar algısını doğrulamıyor mu?

8- Son bir ayda kaç siyasi tutuklaması gerçekleşmiştir? Yapılan tutuklama ve sürgünlerle ilgili bir açıklamanız olacak mıdır?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu