GüncelManşet

Sumitomo’da durmak yok; AKP çalışıyor!(Video)

H.Merkezi: Çankırı’da bulunan Sumitomo fabrikasında Lastik-İş’e üye oldukları için işten atılan işçilerin direnişi tüm baskılara inat kararlılıkla sürüyor.

Çankırı’da bulunan ve 1300 işçinin çalıştığı Sumitomo fabrikasında DİSK’e bağlı Lastik-İş’e üye olan 900 işçinin fabrikanın kapısı önünde başlattığı direniş sürüyor. Direnişi kırmak için pek çok yöntem kullanan patronlar, AKP Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz üzerinden yeni baskı yöntemlerine imza attı. İşçiler, Hüseyin Filiz, servislere emir verdiğini, servis şoförlerinin eylem yerine barikat kurduğunu, işçilerin fabrikayı görmelerine engel olmaya çalıştıklarını dile getiriyorlar.

Hüseyin Filiz’in aynı zamanda köy muhtarlarını da aradığını söyleyen işçiler, AKP’nin gücünü kullanarak aileleri tehdit ettiğine, nişanlıları ayırdığına, eşlerini boşandırdıklarına, dikkat çekiyorlar.

İşçiler bir yandan Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Sendikalaşmaktan korkmayın’ şeklinde konuştuğunu diğer yandan AKP’nin gücünü kullanarak direnişe engel koyduğunu, AKP milletvekili Hüseyin Filiz’in 900 kişinin ekmeğine kan doğradığını ifade ediyorlar.

İşçiler aynı zamanda direnişlerini görmezden gelen ana akım medyadan da şikayetçi. Atv, Show Tv, FOX.. vb. pek çok kanala ulaştıklarını ancak direnişlerini haberleştirmediklerini dile getiriyorlar.

 

Fabrikada üretim durdu

Sumitomo önünde direniş devam ederken fabrika içinde de güçlü bir işçi dayanışması yaşanıyor.

Makine başında çalışan işçilerin direnişi sahiplenmesi üzerine üretim tamamen durdu. Patron ise üretim devam ediyormuş gibi gösterme telaşında.Patron depolardaki malları TIR’lara yükleyip Çankırı’da gezdiriyor.

Toyoto’ya günde 15 TIR mal giderken, direnişin altıncı gününde henüz bir TIR lastik gitmemiş durumda. Patronun diğer yandan Audi ile anlaşma yaptığı ancak şu anda üretim olmadığı için oraya mal gitmediği işçilerin verdiği bilgiler arasında.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=8vJM2GK4d3w{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu