Güncel

Suriye’de yaşanan bir Kerbeladır

 

İstanbul: 13 Şubat günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Pınar Aydınlar, Kartal Belediyesi Eş Başkan adayları ile yanlarındaki heyet Kartal halkıyla buluştu. Kartal halkı Pınar Aydınları büyük coşkuyla karşıladı. Kartal Yakacık, Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim irtibat bürosu açıldı.

Açılışta Pınar Aydınlar konuştu. Aydınlar konuşmasında; “Bu gün ülke tarihinde nice zulümlere nice katliamlara tanık oluyoruz. Yanı başımızda Suriye’de bir Kerbela daha yaşanmaktadır. Buradan bir kez daha Aleviler, Kürtler ve ezilen yok sayılan tüm kesimler üzerine oynanan faşizmin emperyalizmin ve işbirlikçilerinin imha ve inkârcı politikalarını kınıyoruz. Bu gün Rojava’da kazanılan devrimini orada mücadele eden kadınları bir kez daha selamlıyoruz. Bizim kitabımızda hırsızlık ve kanla yazılan bir tarih yoktur. Bizim Pir sultanlardan bugüne Seyit Nesimiden, İbrahim Kaypakkaya’dan, Mazlum Doğan’dan darağacında katledilen Deniz Gezmiş’lerden direnişle yazılmış bir tarihimiz var. Bizler hiçbir katliamı unutmayacağız eğer unutursak kalbimiz kurusun” dedi.

Kadınlar göğün yarısıdır

Pınar Aydınlar konuşmasında, geçmişten bugüne büyüyen ve büyümeye devam eden kadın mücadelesinin öneminden ve kadınlarla birlikte kavganın gerçekleşeceğinden bahsetti. Aydınlar konuşmasında, “Halkların kardeşliğine halkların yoldaşlığına olan inancımızı besleyen değerlerimiz var. Rosa Luksenburg var Clara Zetkin kadın devrimciler Sefagül Kesgin, Sakine, Fidan, Leyla şuanda buradalar. Biz kadınların erkeklerin bir adım arkasında yürümesini reddederek ilerliyoruz. Eğer yoksulluk için sınırsız sınıfsız bir dünya için kavga varsa mücadele varsa göğün yarısı biz kadınlarda o kavgada varız. Hayat kavgasının yaşam mücadelesinin verildiği her alanda fabrikalarda, barikat başlarında ateşten gömlek giyiyoruz ve giymeye devam edeceğiz” dedi.

Yakacık irtibat bürosunun açılışından sonra, Pendik Aydos Sulu Tepe’de ve Tuzla Aydınlı’da seçim büroları açılışına katıldı. Açılışta Pınar Aydınları karşılayan kitlenin geneli kadınlardı ve büyük bir coşku içerisinde karşıladılar.

Pınar Aydınlar akşam saat 19.00’da DİSK’in kuruluşunun 47. yılında düzenledikleri geceye katıldı. Gerçekleşen gecede DİSK Genel Başkanı Kani Beko’yu GREİF işçileri konuşturmadılar. Toplu iş sözleşmesinde patronla anlaşamayınca fabrikayı işgal eden GREİF işçileri sahneyi de işgal ederek,  “GREİF işçisi direnişin simgesi” , “Patron yandaşı sendika istemiyoruz”, “ İşçiler burada sendika nerede”, “Patron sendikacılığına izin vermeyeceğiz” sloganlarını attılar. Pınar Aydınlar DİSK görevlilerinden bir kişi ile konuşarak, “İstedikleri sadece konuşmak neden müsaade etmiyorsunuz, üstelik sizin yapmanız gereken işçilerim taleplerini dinlemek değlmi” diyen Aydınlar’a DİSK görevlisi, “Devrimciliği sizden öğrenecek değiliz”  diyerek Aydınları susturmaya ve sahneden uzaklaştırmaya çalıştı. Aydınlar işçilerin arasından uzun süre ayrılmayarak işçilere destek verdi. DİSK yöneticileri etkinliği iptal ederek işçileri dinlemeden, salonun ışıklarını da kapatarak orayı terk ettiler.

İşçilerde salonun önünde bir açıklama gerçekleştirdiler. GREF işçilerinin aralarından seçtikleri bir işçi temsili olarak bir konuşma gerçekleştirdi. GREİF işçisi konuşmasında, “Biz sendikayı yanımızda görmedik bize destek vermiyorlar. Sadece fabrikaya gidip geliyorlar. Bugün DİSK’in 47. Kuruluş yıldönümüdür. Sendikanın kutlama yeri buralar değildir, işçi sınıfının olduğu alanlar fabrikalardır” dedi.

Konuşmanın ardından işçiler direnişte oldukları fabrikaya nöbet tutmaya gittiler.

 [widgetkit id=471]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu