Güncel

Suruç Eylemi: sevdiklerini kaybedenleri gözaltına almaktan vazgeçmediler

İstanbul: Faşist İŞİD çeteleri tarafından 20 Temmuz 2015’de Suruç’ta gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 33 düş yolcusu için katliamın 27. ayında başta Suruç aileleri olmak üzere Suruç tanıkları ve yaralıları bir araya geldi.

Kadıköy Halit Ağa meydanında toplanan kitle “kalplerimiz Suruç için atsın” pankartı ile oturma eylemi gerçekleştirildi.  Oturma eylemi sırasında sık sık “Suruç için adalet, herkes için adalet” , “baskılar bizi yıldıramaz”, “Suruç’u unutma, unutturma” sloganları atıldı.

Daha sonra son süreçte yapılan operasyonlarla Suruç gazileri ile birlikte gözaltına alınan Suruç avukatlarının durumuna tepki gösterilirken aynı zamanda bizleri adalet talebimizi haykırmamızdan alıkoyamayacakları ifade edildi.

Suruç aileleri inisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Suruç şehidi Vedat Budak’ın babası Murat Budak; “Suruç Katliamı’nın 27 ayında adalet talebimizle bir kez daha buradayız. 27 aydır, Suruç Katliamı’nın aydınlatılması ve bu katliamla ilişiği olanların yargı önüne çıkarılması için mücadele veriyoruz.

27 aydır Suruç Katliamı’nda evlatlarını, eşlerini kardeşlerini, sevdiklerini yitiren bizler defalarca gözaltı tutuklamaya maruz kaldık. En son Perşembe gecesi avukatlarımız Sezgin Uçar ve Özlem Gümüştaş ve Suruç Aileleri’nden Özgen Sadet gözaltına alındılar. 33 canımızı kaybettiğimiz Suruç Katliamı ile ilgili topu topu bir sanık bulanlar, 27 ay boyunca katliamda yaralananları, sevdiklerini kaybedenleri gözaltına almaktan vazgeçmediler.

13 Kasım’ da ilk defa tutuklu sanığın getirileceği Suruç Davası öncesi avukatlarımıza ve ailelerimize dönük gözaltılarla Suruç davasının üstünün kapatılmaya çalışıldığı ve Ne kadar zaman geçerse geçsin, ne kadar baskıya maruz kalırsak kalalım 33 düş yolcusunun hesabını sormaktan asla vazgeçmeyeceğiz, 33 düş yolcumuzun özlemini duyduğu bir gelecek idealinin peşinde onların bıraktığı yerden devam edeceğiz vurgusu yapılarak yapılan operasyonlar için yarın 16.00 da Süreyya Operası önünde gerçekleştirilecek basın açıklamasına çağrı yapılarak oturma eylemi sonlandırıldı” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu