Dünya

İsviçre’deki ABD Büyükelçiliği Protesto Edildi!

13 Haziran 2012 tarihinde İsviçre’nin Başkenti Bern ABD Büyükelçilik önünde hareketli gün yaşandı.

Roboski’de Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu büyük çoğunluğu çocuklardan oluşan 34 Kürt gencinin öldürülmesi olayında Türkiye’ye istihbarat desteği veren ABD yurtsever güçler tarafından protesto edildi. Bu protesto eylemini Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) olarak da destek verdik.

Yağmurun şiddetine rağmen kalabalık kitle, Roboski’de yaşamını yitiren 34 Kürt gencin fotoğraf ve isimlerinin yer aldığı pankart ve dövizlerin yanı sıra yine “Türk ordusu Kürdistan’dan defol” yazılı pankart ve bayraklarla ABD Büyükelçilik önünde toplandı. Slogan, zılgıt ve alkışlar eşliğinde, üzerinde Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının da bulunduğu siyah bir tabut büyükelçilik önüne bırakıldı.

Gençler siyah tabutu ABD Büyükelçiliği’nin kapısına bırakmak isteyince, polis ve gençler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Etkinliği organize eten İsviçre Kürt Halk Dernekleri Federasyonu (FEKAR) yöneticilerinin araya girmesi ile yatıştı.

FEKAR adına yapılan konuşmada, ABD’nin verdiği istihbaratla 34 sivilin katledildiğine vurgu yaparak, yapılan bu katliamın sorumlularının hâla yargılanmadığını, hatta korunduğunu ifade etti. Katliamda sorumluluğu olanların yargılanması gerektiğini ve uluslar arası camianın bu katliama sessiz kalmaması gerektiğini ifade ederek, Öcalan üzerindeki tecridin de bir an önce son bulması gerektiği çağrısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu