GüncelManşet

(Son dakika-Foto) İsyan ve Direnişin Ateşini yakanlara polis saldırdı

 

İstanbul: “2014 Newroz’u; Türk, Kürt uluslarından, çeşitli milliyet ve mezheplerden emekçi yığınların, çoktandır AKP şahsında, faşist diktatörlükle bir hesaplaşma arenasına dönüşen yerel seçimler düzleminde, direnişin ve özgürlüğü kazanma iddiasının büyüyeceği bir güne ev sahipliği yapacaktır”.

İstanbul’daki Newroz Mitingi binlerce kişinin katılımı ile Kazlıçeşme’de yapılacak.  HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları’nın katılımıyla yapılacak olan miting, meydanda erken saatlerde davul zurna eşliğinde, sloganlar atarak miting meydanına yapılan yürüyüşlerle başlamış durumda.

Mitinge katılmak için yöresel kıyafetleriyle gelen halkın yanı sıra içinde Partizan’ın da bulunduğu flama ve pankartlarıyla gelen devrimci demokrat kitle örgütleri de bulunuyor.

An an miting meydanından aktarımlarda bulunacağız. 

13.15: Saygı duruşu ile başlayan mitingde, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Şamil Altan, onurlu barışın ancak mücadele ile kazanılacağını ve Öcalan’ın mesajını aldıklarını söyledi. Ardından BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Arife Çınar, BDP İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül konuşma yaptılar.

13.30: Abdullah Öcalan’ın mesajı okundu. Mesajın Kürtçe’sini Erkan Karabey, Türkçe’sini ise Naile Bali okudu.

13.50: Kazlıçeşme’de Newroz kutlamaya gelen on binler izdihama sebep oluyor. 

Abdullah Öcalan’ın, Mahir Çayan’ın, Deniz Gezmiş’in, İbrahim Kaypakkaya’nın, Mazlum Doğan’ın, Kemal Pir’in ve Rahşan Demirel’in büyük posterlerinin asılı olduğu kürsüye ulaşmaya çalışan insanlar bariyerlere tırmanıyor.

14.00: MKM sanatçıları sahneye çıktı. Kazlıçeşme’de Newroz Mitingi tüm coşkusuyla devam ediyor. 

 HDP İstanbul Milletvekili Levent Tuzel yaptığı konuşmada AKPyi ve R.T. Erdoğan’ı eleştirerek, “Barış böyle olmaz önce üslubunu değiştir” dedi.  Tuzel konuşmasında, “Biz halkız, özgür irademizle buradayız. Kadınlı erkekli, çoluk çocuk, tüm kesimler özgür bir geleceğe yürümek için bir araya geldik” ifadelerine yer verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar, “Kawa’nın yaktığı ateş bugün meydanlarda yanıyor. Mazlumlardan, Denizlerden, Mahirlerden, İbrahimlerden devraldığımız bayrağı taşımaya devam edeceğiz” sözlerini söyledi ve imha, inkâr ve asimilasyon politikalarına karşı mücadele içinde olacaklarını ifade etti.

 Sırı Süreyya Önder, yedikleri her haram lokmanın hesabını soracaklarını vurgulayarak, “Biz HDP ve BDP bu ülkenin her yerinde ayrımcılığa son vermek, hırsızlığa, yalana, talana sömürü düzenine, yerel yönetimleri kente karşı suç işlemek için kullanmaya bir son vermek üzere bütün gücümüzle koşar adım geliyoruz” dedi.

 Rojava’dan gelen ve aralarında kanton bakanlarının da olduğu heyet kürsüye geldi ve halkı selamladı.

 14.20: Miting alanına sığmayan binlerce kişi sahil yolunu trafiğe kapattı. Yenikapı yönünü geçişe kapatan polis geri çekildi, zorunda kaldı. Kitle yola yaktıkları Newroz ateşinin üstünden atlıyor halaylar çekiyor.

14.30: Sahil yolunu trafiğe kapatan halk AKP’nin bayraklarını, resimlerini indirerek Newroz ateşin içine attı, yakıyor. Gençlerin polise yönelmesinin ardından HDP’li ve BDP’li görevliler araya girerek olası bir çatışmaya engel olmaya çalışıyor. Kazlıçeşme Miting Meydanında Newroz kutlaması tüm coşkusuyla devam ederken Yenikapı sahil yolunda gerginlik sürüyor.

16.00: Kazlıçeşme sahil yolunda gerginlik devam ediyor. BDP’li görevlilerin engelini tanımayan yaklaşık 100 kişilik genç grup yol üstüne barikat kurdu ve polise taş atmaya başladılar. Polis kendisine atılan taşlara henüz bir karşılık vermiyor. 

 

17.25: Polis Yenikapı sahil yolu üzerinde Newroz kutlaması yapan kitleye TOMA ile saldırdı. Biber gazı, plastik mermi ile kitleyi dağıtan 100’lerce çevikkuvvet polisi sonra Kazlıçeşme Miting meydanına girdi. Ve biber gazı ile kitleyi dağıtmaya çalışıyor. Meydan polis ablukasına alınmış durumda ve hala bekleyiş sürüyor. Miting programı sonlandırıldı.  

17.40: Polis geri çekildi, Kazlıçeşme Miting meydanı boşaldı.

 

 [widgetkit id=574]

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu