GüncelManşet

“Tacizci avukat Sedat Yurtdaş yargılansın!”

Mersin:Mersin Kadın Platformu, yanında stajyer olarak çalışan avukatı taciz eden Av. Sedat Yurttaş’ın meslekten ihraç edilmesini istedi. 

Mersin Kadın Platformu, yanında çalıştığı stajyere cinsel tacizde Av. Sedat Yurttaş’ın meslekten ihraç edilmesi talebi ile merkez PTT önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Yeni Demokrat Kadın, BDP Mersin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Sibel Yiğit Tekin, Mersin Yenişehir Eşbaşkan Adayı Saniye Ağbay’ın yanı sıra platform üyesi kadınlar katıldı. “Tacizci Sedat Yurttaş yargılansın” pankartının açıldığı açıklamada, üzerinde “T.Cavüzcü devlet hesap verecek“, “Bijî yekîtîya jinan“, “Devlet elini bedenimden çek” yazılı YDK imzalı dövizler taşınırken, sık sık “Taciz, tecavüz insanlık suçudur“, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Platform adına konuşan Duygu Canıtez, her gün 5 kadının öldürüldüğü, kadınların yüzde 35,6’sının sık sık aile içi tecavüze uğradığı, tecavüzcülerin akla mantığa sığmayacak gerekçelerle cezai indirimlerden yararlandıkları bir sistemde yaşadıklarına vurgu yaparak, kadınların yaşadıkları taciz ve şiddet nedeni ile şikâyetçi olamadıklarını, olduklarında ise takipsizlik kararı ile yüz yüze kaldığını söyledi. Canıtez, “Bu yetmiyormuş gibi taciz mağduru kadın cezalandırılmakta, çevresi tarafından dışlanıp, iftiracılık, komploculuk gibi suçlamalara maruz kalmaktadır” dedi.

mersin kadın platformu 2‘Takipsizlik kararını tanımıyoruz, davanın peşini bırakmayacağız’
Geçtiğimiz aylarda yanında stajını yaptığı Av. Sedat Yurttaş’ın sistematik tacizine maruz kalan stajyer avukat arkadaşlarının tüm bunları göze alarak yaşadığı tacizi açıkladığını ve hem savcılık hem de Diyarbakır Barosu’na şikayette bulunduğunu hatırlatan Canıtez, “Bu şikayetlerin hemen akabinde artık şaşırmadığımız ancak asla da kanıksamayacağımız söylemlerle tacizciyi aklama girişimi başladı. Tacize uğrayan arkadaşımız Yurttaş ve çevresindekiler tarafından iftiracılıkla, komploculukla suçlandı” dedi.

Ayrıca Yurttaş’ın taciz mağduru kadın arkadaşları hakkında “kendisine iftira atıldığı” gerekçesiyle dava açtığını belirten Canıtez, taciz vakalarını soruştur(may)an eril yargının tam da kendinden beklendiği gibi bir çırpıda, davayla ilgili takipsizlik kararı verdiğini söyledi. Yargının erkekle iş birliğini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Canıtez, son olarak şu ifadelerde bulundu: “Bu davanın peşini bırakmıyor, sadece Aylin için değil tüm kadınlar için adalet istiyoruz. Sedat Yurttaş avukatlık mesleğinden ihraç edilmelidir! Çalıştığı STK’lardan uzaklaştırılmalıdır! Hakkında yürütülecek ceza soruşturmasında en ağır ceza verilmelidir! Stajyer olarak ve bağlı çalışan avukatlar üzerindeki cinsel taciz ve mobbing son bulmalıdır.

Platform üyesi kadınlar, daha sonra Diyarbakır Barosu’nun henüz bir yaptırım uygulamamış olmasından dolayı Yurtdaş hakkında işlem başlatılması talebiyle Diyarbakır Barosu Başkanlığına dilekçeler yolladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu