GüncelManşet

(Foto-Video)“Taşeron Ölüm Demektir, Yasaklansın!”

İstanbul: İşçiler ve emekçiler bugün KESK, DİSK, TMMOB, TTB, TDH çağrısıyla “Soma kaza değil, cinayet” şiarıyla Kadıköy’de bir araya geldi. Tepe Nautilius ve Haydarpaşa Numune Hastanesi olmak üzere iki koldan Kadıköy’e sloganlarla yüründü. Tepe Nautilius’un önünde DİSK ve DİSK’e bağlı sendikalar, Partizan ve Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB)’nin de içinde bulunduğu HDP/K, Halkevleri, BDSP, EHP gibi kitle örgütleri buluştu. Haydarpaşa Numune Hastanesi önünden ise TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar, KESK, TTB, TMMOB’unda aralarında olduğu çok sayıda örgüt yürüdü.

DİSK, “Soma kaza değil, kader değil cinayet” ve Soma’da katledilen maden işçilerinin isimlerinin yazılı siyah bir pankartın arkasında yürüdü.  Limter iş Sendikası, üzerinmde Somada öldürüldüm, davutpaşa’da öldürüldüm, roboski’de öldürüldüm yazılı siyak tabutlar taşıdı ve sık sık “Roboski’den Soma’ya katil devlet hesap verecek sloganları atarak yürüdü.

HDP, Türkçe ve Kürtçe “Soma’daki işçi katliamının sorumluları AKP’den, taşeron düzeninden ve yandaş sendikalardan hesap soracağız”, “Roboskî’den Soma’ya katledilenleri unutmayacağız”, “Ji Roboskê heta Somayê eşa me giran hersa me zede neba” yazılı pankartlar açarak bileşenleri ile birlikte yürüdü.

DDSB, “Ölünce başımız sağ olmuyor, Taşeron öldürüyor, Sendikalar ortak oluyor, Katiller biliniyor, Durma Hesap Sor” yazan pankartın arkasında “Soma’nın katili patron ağa devleti”, “Katil devlet hesap verecek”, “Beşler yaşıyor kavga sürüyor”, sloganlarını atarak yürüdü.

Mitinge DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu, KESK, TTB, TMMOB ve Türk-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri ile HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, Karşı gazetesi çalışanları ve Greif işçilerinin aralarında olduğu direnişçi işçiler ve 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden ocağında çalışan Hidayet Merdan ve Selçuk Çetin katıldı.

1 2“Onlar şehit değil, çünkü diri diri yaktılar”

Soma’nın katili taşeron devleti” sloganı ile miting alanına giren binlerce işçi ve emekçi hepsi bir ağızdan hükümetin istifasını istedi. Kürsüde ilk önce sözü 301 işçinin katledildiği yerden gelen soma maden işçisi Hidayet Merdan aldı. Merdan, işçi ailelerine işçi sınıfına ve tüm emekçilere başsağlığı diledi ve Soma’da katledilen arkadaşları için “Onlar şehit değil, çünkü diri diri yaktılar. Bu ne kader de kaza da değil bu bir katliam” dedi. Merdan’ın konuşması sık sık “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganı ve Soma sahiplerine atılan yuhalamalarla ile kesildi. Merdan arkadaşlarının yangında 10 dakika içinde öldüklerini ancak dışarı çıkartılırken yüzlerine maske takmalarında ki sebebin onları yaşıyormuş izlenimi vermek olduğunu söyledi. Merdan, “Benim çalıştığım madenin patronunu beş tane daha madeni var. Sadece bir madende 14 taşeron var. Taşeron sistemi olmasaydı oraya iki yaşam odası yapılsaydı işçiler ölmezdi. Bir yıldır uyarıyoruz, katliam geliyor diye ama onlar sadece üretimi düşündüler” dedi. Merdan, sendikanın patron ve AKP ile işbirliği yaptığını belirterek, “Hakkımızı aramayan sendikayı yıkacağız, bizlerde buralarda olacağız” dedi ve sözlerini bitirdi. Soma’dan gelen diğer işçi Selçuk Çetin ise yaşatılanlardan ötürü konuşamayacağını, her zaman aklına arkadaşlarının ve akrabalarının geldiğini söyledi ve gözyaşları içinde kürsüden indi.

“Taşeron sistemi kaldırılsın ve yasaklansın”

DİSK adına konuşma yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Yerin yedi kat altındaki arkadaşlarımızı ölüme mahkûm edenlerden hesap soracağız” dedi. Taşeronu yasallaştırmak için yeni yasa hazırlığı içerisinde olan iktidara “O yasayı Meclis’e getirmeyi ağzınıza bile almayın” diyerek uyarıda bulundu.

Çerkezoğlu; “Her yerde, madenlerde, inşaatlarda, tersanelerde, tekstil atölyelerde taşeron sistemi yasaklansın. Madenler özelleştirildikten sonra iş cinayetleri arttı. Madenler yeniden kamulaştırılsın. İşçi sağlığı yasası çöpe atılsın, işçi sağlığı ve güvenliği alanı emek örgütlerinin denetimine verilsin. İşçilerin, emekçilerin katilleri derhal istifa etsin” diyerek işçilerin, emekçilerin ve sendikaların taleplerini sıraladı.

KESK Dönem Sözcüsü Hüseyin Özev, Soma, Okmeydanı ve Gezi isyanı sırasında katledilenleri anarak, “Acılıyız, öfkeliyiz, bunda da çok haklıyız” dedi.

TMMOB İKK Sözcüsü Süleyman Solmaz, “Sözün bittiği yerdeyiz, ne söyleyeceği ve kime söyleyeceğiz. Maraş’ta hala toprağın altında yatan işçilerden, her gün iş cinayetlerinde öldürülen işçilerden, Soma’da öldürülen 301 işçiden özür diliyorum. Onları kurtaramadık, tekrar tekrar özür diliyorum” dedi.

Miting, Erdoğan’ının Soma hakkında açıklamalarını içeren konuşmalarıyla başlayan ve Soma’yı anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Ruhi Su Korosunun hazırladığı dinleti ve Hilmi Yarayıcı’nın “Madenci” türküsünün söylenmesinin ardından miting sonlandırıldı.

 

 

 [widgetkit id=715]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=nQfc7GjcMfo&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu