GüncelKadın

Tahliye kararına itiraz edilecek

İpek Er'in ailesinin avukatı, uzman çavuş Musa Orhan'ın tahliyesine itiraz edeceklerini belirtti.

Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tahliye kararında mahkemenin yetkisini aştığını belirten ailenin avukatı İlyas Tarım, “Üst mahkemenin tahliye karını dosyaya bakan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermesi ve cezaevine müzakerenin buradan yazılması gerekirken, Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, o kadar hızlı davranıyor ki, direk cezaevine müzakereyi dahi kendisi hazırlıyor” dedi.

Batman’ın Beşiri ilçesinde tecavüze maruz bırakılıp intihar girişimi sonucu yaşamını yitiren İpek Er’in ölümüyle ilgili tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tahliye edilmesine karşı Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı itiraz 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Siirt Barosu ve ailenin avukatı İlyas Tarım da tahliye kararına karşı mahkemeye itiraz edecek.

Mahkeme yetkisini aştı

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan ailenin avukatı İlyas Tarım, intihar etmeden önce İpek Er’in ilk ifadesinin alındığında avukatının dahi olmadığı belirterek, “İpek’in ifadesinde, ‘artık dayanamıyorum intihar eşiğindeyim’ demesine rağmen Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘İpek’in rızası vardı’ diye karar veriyor. Bu nasıl olabilir” diyerek tepki gösterdi.

Orhan’ın avukatının itirazı sonrası Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, aile avukatlarının talepleri dışında dosyadaki delil durumunu itiraz dışı incelediğini ifaden eden Tarım, “Siirt 1. Ağır Mahkemesi’nin dosyadaki delilleri inceleyip uzun duruşmalar neticesinde varacağı hükme, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluk değerlendirmesinde bulundu. Hukuka aykırı olan bu durumda mahkeme yetkisinin dışına çıkmıştır. Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tutukluluk değerlendirmesini yaparak o kadar hızlı davranıyor ki, direk cezaevine müzakereyi dahi kendisi hazırlıyor. Normalde üst mahkeme tahliye karını dosyaya bakan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermesi ve cezaevine müzakerenin buradan yazılması gerekiyor. Toplum vicdanını yaralayan bir durum var” diye konuştu.

İtiraz edilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklaması sonrası kararın her şeyi gözler önüne serdiğini vurgulayan Tarım, “Mahkemeye itirazda bulunan avukata göre de Musa Orhan’ın tutuklanması insan hakkı ihlali imiş. Peki, İpek Er’in yaşadıkları ne anlama geliyor” diye sordu.

Karara itiraz edeceklerini belirten Tarım, “Geçtiğimiz günlerde İpek Er’i ‘intihara sürüklemek’ suçlamasıyla Orhan hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu durumda Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan da tutuklanmasına ilişkin talepte bulunacağız” diye konuştu. (Kaynak: Yeni Yaşam)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu