Manşet

Taksim’e “yasak” mı geliyor?

H. Merkezi: Bugün bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler, 1 Mayıs’a günler kala “Taksim Meydanı’nda basın açıklaması, Kazancı Yokuşu’na çiçek bırakılması, saygı duruşunda bulunulması gibi etkinlikler yapılabilecek. Ancak yürüyüş gibi diğer etkinliklerin başka alanlarda sağlıklı şekilde yapılması için sendika yetkililerine öneride bulunacağız” şeklinde açıklama yaparak yeni bir krizin kapısını araladı.

Kısa zaman önce uzun bir süre İstanbul Valiliği yapan ve bu süreçte İstanbul halkına yönelik çeşitli baskıların altında imzası bulunan yeni İçişleri Bakanı Muammer Güler bugün (17 Nisan) yarın gerçekleştirilecek Budapeşte Süreci Beşinci Bakanlar Konferansı ile “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu”na ilişkin bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

“Ortam müsait değil!”

Bugün itibarıyla bir başvuruda bulunuldu, Kadıköy İskele Meydanı’nda etkinlik düzenlemek için bir grubun müracaatı var. Türk-İş’in 1 Mayıs‘ta Taksim’de bir etkinlik yapmak için müracaatı var. Taksim Meydanı’nı Yayalaştırma Projesi nedeniyle orada yeterli önlemleri alacak fiziki ortam mümkün değil. Hem yürüyüş kollarının alana girmesi hem de alandan dağılması veya Allah korusun herhangi bir kargaşa ortamında ani dağılma yapılması halinde alanın sağlıklı boşaltılmasına ilişkin bir ortam yok” diyen Güler, Taksim için ödenen bedellerin sonucunda yaşanan kazanıma sahip çıkan devrimci, demokrat ve yurtsever kurumların mücadelesini boşa çıkarmak adına yukarıdaki bahaneleri sıraladı.

 

Yürüyüşe izin yok!

Güler konuşmasına şöyle devam etti:

Biz bütün bunları sendika yetkilileriyle görüşeceğiz. Valimiz bu konuyla ilgili ilgililerle görüşme yapacak. Taksim Meydanı’nda basın açıklaması, Kazancı Yokuşu’na çiçek bırakılması, saygı duruşunda bulunulması gibi etkinlikler yapılabilecek. Ancak yürüyüş gibi diğer etkinliklerin başka alanlarda sağlıklı şekilde yapılması için sendika yetkililerine öneride bulunacağız. Valimiz ve emniyet yetkililerimiz ilgilerle gerekli görüşmeyi yapacaklar. Bu yıl Taksim alanındaki fiziki eksikliklerin ve alınacak önlemlerin sağlıklı olarak uyulmasını teminen de orta yol bulunacağına inanıyorum.

 

“Engel değil!”

Güler’in açıklamasının ardından ilk tepki DİSK’ten geldi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in 1 Mayıs kutlamaları için Taksim Meydanı’nın uygun olmadığı, başka yer önerecekleri açıklamasına tepki gösterdi. Beko “Taksim alanının fiziki koşulları bir handikap ama 1 Mayıs’ı kutlamaya engel değil. Biz Taksim’de olacağız. Bu yasakçı bir İçişleri Bakanı” dedi.

İçişleri Bakanı’nın geçmişte de Taksim konusunda “Yasak” dediğini belirten Beko, “Bu yasakçı bir İçişleri Bakanı. Bu konuyla ilgili gerginlik olmasını istemiyoruz. Ama kesin kararlıyız. Taksim’de olacağız. Tüm federasyonlar 22 Nisan Pazartesi günü İstanbul’da bir araya geleceğiz. Taksim’de nasıl bir kutlama yapacağımıza birlikte karar vereceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu