Güncel

Tarsus’a Soma eylemleri

Mersin/Tarsus: Dün (16 Mayıs) ve bir önceki gün Tarsus Yarenlik alanında Tarsus halkı sokaklara çıkarak hesap sorma niteliği taşıyan birliktelik AKP binasına yürünmek istenmesi üzerine katil polisin barikat kurarak, halkın geri adım atmasını sağlamak istemesi sokaklardaki kitleyi durdurmaya yetmedi. Ve devam eden yürüyüşte AKP binasına yaklaşık 20-30 metre kala tekrar daha sağlam bir barikatın kurulması kafadaki korkuyu ve katilliğe bürünmüş hükümeti olgulardan silmedi. Orada oturma eylemi başlayarak basın açıklaması yapıldı.

Büyük bir katılım ile başlayan yürüyüşe Partizan, EMEP, TKP ve TKP1920, Eğitim-Sen, Halkevi, Pir Sultan Abdal Derneği, HDP, İHD, ÖDP, Halk Cephesi, SDP, Musalla Halkı, Yenice Gençlik Oluşumu gibi kesimler katıldı. “İşçinin katili taşeron devleti”, “Soma’dan Gezi’ye katil AKP”, “Hükümet istifa”, “Mehmet İstif ölümsüzdür”, “Kahrolsun ücretli kölelik”, “Mehmet İstif onurumuzdur” gibi sloganlarla yürüyüşün ardından basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

“3 günlük yas, AKP’nin sorumluluğunu hafifletmez”

Basın açıklamasını okuyan Yusuf DönergüneşSoma’da yüzlerce işçinin yaşamına mal olan katliamın gerçek nedenlerini ortaya çıkarmak ve sorumlulardan hesap sormak öncelikle yaşamını yitiren işçilere, ailelerine, içinde yaşadığımız topluma ve tüm insanlığa karşı bir insanlık borcudur” dedi ve “Cinayetin üstünün örtülmesi girişimleri kabul edilemez” diye ekledi.

Yine Dönergüneş; “Üç gün yas ilan etmek, AKP hükümetinin cinayetteki payını hafifletmez” diyerek “bu katliam karşısında sessiz kalmak ’iş kazası’ adı altında yeni cinayetlere davetiye çıkartmak anlamına gelecektir. Yeni katliamlar yaşanmasın diyorsak bulunduğumuz her yerde en güçlü ve en kitlesel biçimde eylemlere katılarak sorumlulardan hesap soralım” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu