Güncel

Tarsus’ta Soma ve Mehmet için eylem

Mersin:Tarsus Yarenlik alanında, Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür üretimi yapan maden ocağında trafonun patlaması ile olan işçi katliamı ve Gezi sürecinde polisin sıktığı gaz ile beraber kanser olması sonucu şehit düşen Mehmet İstif için halk bir araya geldi.

Büyük bir katılım ile saat 18.00’da başlayan yürüyüşte Partizan, TKP,TKP1920, Eğitim-Sen, Halkevi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, HDP, İHD, ÖDP, Halk Cephesi, SDP, EMEP gibi kurumların katılımı ile “İşçinin Katili Taşeron Devleti ,Soma’dan Gezi’ye Katil AKP”, Hükümet istifa,Mehmet İstif Ölümsüzdür”, Kahrolsun Ücretli Kölelik”, “ Mehmet İstif Onurumuzdur” gibi sloganlarla yürüyüşün ardından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eğitim-Sen Başkanı Yasemin Yücel basın açıklaması yaptı. Yücel, “Manisa’nın Soma İlçesi Linyit kömürü üretimi yapan Soma Holding’e bağlı Soma Kömür A.Ş’ye ait bir ocakta meydana gelen trafonun patlaması sonucunda 200’ü aşkın işçi hayatını kaybetti. 100’ü aşkın işçi yaralanmıştır. Soma’da yüzlerce işçinin canına mal olan patlama bir kaza, kader değil yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayetidir” dedi.

Ardından “29 Nisan’da üç muhalefet partisi Soma’daki maden ocaklarının araştırılması için ortak önerge vermiş, ancak söz konusu önerge Akp tarafından reddedilmiştir” diye ekledi.

Yasemin Yücel “Mehmet İstif Gezi süreci sırasında Kaybettiğimiz dokuzuncu canımızdır. Polisin saldırarak yakın mesafeden kasti olarak biber gazı sıkarak Mehmet İstifi kansere sürükleyip hayat mücadelesi vermeye zorlamıştır. Kaldı ki bugün her yönüyle halka zulüm, işkence zorbalık düzenleyen katil devlet politikası tamamen kendisini örtemeyeceğini gayet açık açık biliyoruz. Mehmet İstif ölümsüzdür “diyerek sözlerini noktaladı.

1 saat süren yürüyüş ve basın açıklaması saat 19.00 civarı sona erdi.

[widgetkit id=665]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu