Güncel

TC istedi, Barzani gözaltı furyasına başladı!

TC devletinin Irak Kürdistanı sınırları içindeki askeri üssüne yönelik eylemlere katılan onlarca kişi gözaltına alındı. 

H.Merkezi: TSK’ya bağlı savaş uçakları tarafından köyleri sık sık bombalanan Şêladizê halkı 23 Ocak’ta 4 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından protestolara başlamıştı. Edinilen bilgiye göre; Şêladizê’de düzenlenen eylemlere katıldıkları gerekçesiyle yapılan ev baskınlarında onlarca kişi gözaltına alındı.

Gözaltıların Kürdistan Bölgesi Hükümeti Başbakanı Nêçirvan Barzan’i’nin açıklaması sonrası başlaması dikkat çekti.

TC’yi kınamak yerine halkı suçlayan Barzani’nin, “Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak, başlangıçta huzur içinde gerçekleşen bu protesto gösterilerini tahrik edenlerin bulunması için soruşturma başlatılacağız. Hükümet olarak bunlara izin vermeyeceğiz. Huzuru bozmadan gösteri yapmak elbette haktır ancak biz gösterilerin yönünü değiştirip şiddete başvurulmasını kabul etmiyoruz. Durumun incelenmesi için gerekenler yapılacaktır. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için çok ciddi bir şekilde üzerinde duracağız.” açıklaması sonrası gözaltı terörü başladı.

Gün boyunca ilçeye askeri güç sevkiyatı yapıldığı belirtilirken, dün akşam saatlerinde ise çok sayıda eve baskın yapılarak, TSK’nın saldırılarını protesto ettikleri gerekçesiyle onlarca kişi gözaltına alındı. Duhok’ta sivil aktivist Bedel Berwarî ve Salih Rêkanî’de evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu