GüncelKadın

TC yargısı Musa Orhan’ı yine tutuklamadı!

İpek Er'e önce "cinsel saldırıda" bulunan ardından "intihara sürükleyen" uzman çavuş Musa Orhan yine tutuklanmadı

Siirt’teİpek Ere cinsel saldırıda bulunduktan sonra intihara sürükleyerek yaşamını yitirmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın “nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılandığı davanın ikinci duruşması Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya İpek Er’in ailesi, tanık Sadullah Kars, Siirt ve Batman Barosu üyesi avukatlar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt ve Batman Şubeleri ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri katıldı.

Sanık susma hakkını kullandı

JinNews’te yer alan habere göre, sanık çavuş Musa Orhan ve avukatları ise Ankara’dan Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya dâhil oldu.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Sadullah Kars ifadesinde, 2020 Mayıs ayında İpek’in otellerine giriş yaptığını, üç gün boyunca otellerinde tek başına konakladığını söyledi.

Tanık, şöyle dedi:

“Sonraki gün otele geldiğimde İpek benden telefonumu istedi ve arkadaşını arayacağını söyledi. Telefonu verdim hem aradı hem de mesajlaştı. Karşıdaki kişi ona sürekli geleceğini söylüyordu. İpek 4 buçuk saate kadar bekledi. Daha sonra İpek’in aramış olduğu şahıs benim telefonumdan beni aradı. Telefonu İpek’e verdim, konuştu. Telefondaki kişi dışarı çıkmasını ve aşağı doğru inmesini söyledi. İpek kapının önüne çıktı. Ancak aracı göremeyince benden telefonu isteyerek tekrar aradı. Ardından camları siyah filmi sarı bir araba geldi. Araçtan orta yaşlı biri indi. Ancak bu kişi sosyal medyadan fotoğrafını gördüğüm kişi değildi. İpek arka koltuğa bindi ve oradan ayıldılar.”

Sanık avukatlarından Erkan Akkuş’un “İpek nişanlısının kim olduğunu anlattı mı” diye sorması üzerine tanık, “İpek Er bana nişanlısının uzman çavuş olduğunu ve Pervari’de görev yaptığını söyledi” cevabını verdi.

“Taksicinin de yargılanmasını istiyorum”

İpek Er’in annesi Hikmet Kılınç, Musa Orhan’ın kızının ölümüne sebep olduğunu ve dışarıda elini kolunu sallayarak gezdiğini dile getirerek, buna hakkı olmadığının altını çizdi. Hikmet, “Ben nasıl günlerce kahroluyorsam aynı şekilde Musa Orhan’ın cezaevine girmesini istiyorum. Musa Orhan’la gelen taksici kim ise onun da yargılanmasını istiyorum. Hakkımı helal etmiyorum” dedi.

İpek Er’in avukatları da tanığın verdiği ifadelerde sanık Musa Orhan’ın suçu işlediğini gösterdiğini söyleyerek tutuklanması talebinde bulundu.

Duruşma savcısı eksik hususların giderilmesini talep ettiği duruşmada sanık avukatları ise sanık hakkında suç unsurlarının oluşmadığını iddia ederek, tutuksuz yargılanmasını istedi.

Tutuklanma talebi reddedildi

Mahkeme heyeti duruşmaya verdiği kısa aranın ardından İpek Er’in avukatlarının tutuklanma talebini, hakkında birçok delilin toplandığı gerekçesiyle reddetti. Heyet, bir sonraki duruşmada tanıkların dinlenmesine karar vererek davayı Haziran ayına erteledi.

Ne olmuştu?

Uzman Çavuş Musa O.’nun 18 yaşındaki İ.E.’yi 20 gün alıkoyup cinsel saldırıda bulunduğu ortaya çıkmıştı. İ.E. intihar etmiş ve arkada bıraktığı mektubunda detayları anlatmıştı. 18 yaşındaki İ.E. 16 Temmuz’dan beri tedavi edildiği hastanede 1(7 Ağustos 2020 Salı) günü yaşamını kaybetmişti.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan soruşturma başlatılan uzman çavuş O., 17 Haziran’da çıkarıldığı Siirt Sulh Ceza Mahkemesi’nce “adli kontrol” tedbiri ile serbest bırakılmıştı. Musa O. kamuoyunun tepkisinin ardından açığa alınmıştı.

Adli tıp Raporu’nda İ.E.’ye tecavüz edildiği belirtilmesine rağmen O.’nun serbest bırakılmasına karşı kamuoyundan itirazlar yükselmişti. Yine serbest bırakılma kararına karşı Siirt Barosu ve Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı itirazlar reddedilmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu