Emek

TCDD’ye Taşeron Çarptı!

H.Merkezi: TCDD, taşeronda çalıştırdığı işçilerin açtıkları davalardan kurtulma isterken, sözlaşma iptali için aradığı taşeron firmaları bulamadı.

İhbar ve kıdem tazminatı, izin, fazla mesai ve ücretlerin ödenmemesi ile ilgili olarak 2012 yılında TCDD’ye taşeron işçiler dava açtı. Açılan 527 davanın toplam tazminatı TCDD’ye 6.2 Milyon TL tutarken, şu ana kadar sonuçlanan 211 davada ise işçiler 1.5 Milyon TL kazandılar.

Bunun üzerine harekete geçen TCDD yetkilileri, devam eden 361 davadan kurtulmak için anlaştığı taşeron firmalarla sözleşmesini iptal etmek isterken, kağıt üzerinde gözüken firmaların çoğunu ise verilen adreste bulamadı.

Sayıştay’ın mecliste görüşülen ‘Demiryolları 2012 yılı raporu’na göre ise; taşerondaki işçileri ile davalık olan ve tazminat ödemek zorunda kalan TCDD’nin, araçları tasarruflu kullanılması halinde kamunun 27 milyon TL’lik zarardan kurtulacağı belirtildi.

Demiryollarının çalıştırdığı taşeron işçilerle ilgili anlaştığı firmaları gerekli şekilde denetlemediği tespiti yer alan Sayıştay raporunda, şirketlerin denetimleri için personele özel eğitimler verilmesi gerektiğine vurgulandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu