Güncel

TDİ: “Miraz bebek ve annesi Gülistan’a özgürlük!”

H. Merkezi: Hapishanelerde bulunan binlerce bebekten biri olan ve adeta onların simgesi haline gelen Miraz bebek, dün annesine dönük sürgün sevk saldırısı sonrası annesinden ayrılmak zorunda kalmış ve annesi tarafından avukatlar aracılığıyla dışarıya çıkarılmıştı. Bu insanlık dışı uygulamaya bir tepki de Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nden geldi.

Açıklama yapan TDİ, Miraz bebeğin annesi siyasi tutsak Gülistan Diken Akbaba’nın tutulduğu Bakırköy Hapishanesi’nden hukuksuz biçimde Gebze Hapishanesi’ne sürgün edildiğini belirterek, bunun hapishanelerde sürgün sevklerin bir işkenceye dönüştürüldüğünü vurguladı.

 

“Sürgün sevk işkencesine hayır”

Hapishane idarelerinin en ufak bir hak arayışında bulunan tutsakları hemen ailelerinden binlerce kilometre uzaktaki bir hapishaneye sürgün ettiğine ve böylelikle tutsaklarla birlikte ailelerinin de cezalandırmanın hedeflendiğine dikkat çeken TDİ, “Bir bebeğin ve annenin psikolojisi hiçe sayılmaktadır. Hiçbir güvenlik ve idari nedenle açıklanamayacak sürgün sevk işkencesi gerçekleştirilmektedir” dedi.

Bizler Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi olarak sürgün sevk işkencesine hayır diyoruz” diyen TDİ, açıklamasını, “Gülistan Diken Akbaba’nın bir an önce serbest bırakılmasını ve Miraz bebekle dışarıda özgürce yaşamasının sağlanmasını istiyoruz” şeklinde sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu