Güncel

Tecrit işkencesine son

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu 106. F oturumunda bu hafta Okan Ocak ve 10 ağır hastanın durumunu konu etti. Adli Tıp önünde ve İstanbul Emniyeti Müdürlüğü önünde tabutla yapılan eylemlerden, tutsaklar adına alınan kararların tamamen siyaseten olduğu sonucuna vardıklarını söylediler.

Her hafta Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları oturma eylemine hasta mahpusların yaşatılabilmesi tedavilerin önündeki engellerin kaldırılması ve yasal haklarının tanınması için devam edeceklerini ifade ederek açıklamaya başladılar.

İHD adına Nur Sürer’in okuduğu basın açıklamasında, hapishanelerde İHD’ye ulaşabilen 620 hasta mahpus ve bunlardan 202 kişinin ağır hasta ve ölüm sınırında oldukları belirtildi. Okan Ocak’ın tecrit nedeniyle psikolojisinin bozulduğu ve intihar girişiminde bulunduğu ve geçirdiği ameliyat sonrası yaralarının kapatılmadığı ve açık yara ile hiçbir hijyen olanağının olmadığı tek kişilik hücreye gönderildiği ifade edildi. Açıklamada, Veysi Özer, Yılmaz Gerçel, Yaşar İnce, Yahya Göktaş, Yılmaz Soncak, Yusuf Gün, Yücel Balyeci, Zeynel Karabulut, Zafer Aslan’ın sağlık durumu anlatıldı.

Açıklamada, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Okan Ocak serbest bırakılsın”, “Tecrit işkencesine son”, “Tecriti kaldırın ölümleri durdurun”, “Susma suça ortak olma” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu