Güncel

Tecrit Öldürür, Dayanışma Yaşatır

 

İstanbul: 93. F oturumu bugün Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşti. F Oturumunda Erzurum H tipi Hapishanesinde bulunan Mustafa Ömer Polatlı ve 10 ağır hasta tutuklunun durumu anlatıldı.

22 yaşındaki Mustafa Ömer Polatlı doğuştan kalbinde geçirdiği ameliyatlardan kaynaklı ritim bozukluğu bulunuyor ve ömür boyu kalp, astım ve tansiyon ilaçları kullanması gerekiyor. Mustafa Ömer Polatlı hastane ve sağlık kurulu raporları bulunmasına rağmen tahliye edilmiyor. Tutuklanan bakan oğulları hapishanede baklavalarla beslendiğini belirten İHD Cezaevi Komisyonu; tutsakların sağlık koşullarının düzeltilmesi için ve yiyecek-giyecek kısıtlaması olmasın diye mücadele ettiklerini belirtti.

Açıklamanın devamında Fahrettin Korkmaz, Faysal Yacan, Emrah Alişan, Erkan Nasıroğlu, Erhan Özel, Ergül Çiçekler, Ergin Aktaş, Eray Ölçen, Doğan Karataştan, Dilek Öz’ün sağlık durumları anlatıldı. İHD adına basın açıklamasını okuyan Neriman Çelik açıklamasında “ Hepimiz dört duvar arasında olduğundan hakkını savunamayan, ihtiyaçlarını karşılayamayanlara yapılan haksızlıklara karşı çıkmalıyız. Bizi insanlaştıracak davranışlarından biri de bu dayanışma duygusu, bu karşı çıkıştır” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, “Tecrit işkencesine son”, “Susma suça ortak olma”, “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından tutsaklara yıl başı kartları atıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu