GüncelManşet

Tekirdağ1 No’lu F Tipi idaresinin keyfine diyecek yok!

 

Tekirdağ1 No’lu F Tipi idaresinin keyfine diyecek yok!

Nihat Konak serbest bırakılsın!

Hapishanelerdeki keyfi uygulamalar devam ediyor. Keyfi olarak verilen disiplin cezaları ile tutsakların tüm hakları ellerinden alınıyor, tahliye edilmesi gereken tutsakların ise disiplin cezaları gerekçe gösterilerek infazları yakılıyor. İnfazı yanan bir tutsak da 15 yıldır TKP/ML TİKKO davasından tutuklu bulunan Nihat Konak’tır.

Konak 1999 yılından bu yana hapishanede bulunuyor. Tutukluluğundaki müddetnameye göre 26 Aralık 2013’te tahliye edilmesi Konak, Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun 29 Kasım 2013 tarihli yazısıyla üç ayrı hücre cezasının bulunduğu ve bu yüzden şartlı tahliyeden yararlanamayacağı belirtiliyor.

Konak’ın Şubat 2017’ye kadar hapishanede kalmasına yol açan disiplin cezası tam bir hukuk komedisi. Konak’ın tahliye olamamasının nedeni ise yazmış olduğu dilekçenin hapishane idaresi tarafından kaybedilmiş olması.

2008 yılında İran ’da Kürt tutsaklara destek için yapılan açlık grevinden sonra tutsaklara disiplin cezası verilmişti. Bu cezaya itiraz eden tutsaklara dilekçede kullandıkları ifadeler yüzünden ikinci bir ceza verilmişti. Bunun üzerine Konak ve üç arkadaşı dilekçelerini idare aracılığıyla göndererek; iki tutsak ise kapalı zarfla İnfaz Hakimliği’ne ileterek, itirazda bulundu. Konak ve üç tutsağın itirazı kaybolurken, diğer iki dilekçe ise yetkili merciye ulaştı. Dilekçesi ulaşan iki tutsak, 2012 yılında çıkan afla yeniden yargılanma olanağı elde etti ve on günlük disiplin cezasını iptal ettirdi.

Konak’ın ‘Hapishane idaresine hakaret’ iddiasıyla kesilen cezaya yaptığı itiraz dilekçesi ise idare tarafından gasp edildi. İdarenin dilekçeyi kaybetmesi ile ortaya çıkan gerçek, hapishane yönetimlerinin hak ve özgürlüklere dair yaklaşımını göstermektedir. Öyle ki bu dilekçenin kaybedilişi hapishanelerdeki yasal ve hukuki düzenlemelerin bir geçerliliğinin olmadığını, tüm yasaların keyfi bir şekilde hapishane idaresinin insafına bırakılmış olduğunu göstermektedir.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu