DünyaGüncel

Telegram kanalı oluşturmanın cezası 30 yıl hapis

İran İslam Cumhuriyeti Mahkemesi, Avukat Emir Salar Dawodi’ye, Telegram’da kanal oluşturduğu için 30 yıl hapis cezası verdi.

Geçtiğimiz yıl tutuklanan ve o zamandan bu yana Evin Hapishanesinde bulunan Avukat Emir Salar Dawodi, Telegram kanalı oluşturduğu gerekçesiyle İran Mahkemeleri tarafından 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dawodi’nin 3 Haziran’da görülen mahkemesinde aldığı cezayı hak etmediğini söyleyen eşi Tenaz Kolahçiyan, kararın bozulması için İran yargı makamları ve uluslararası alanda girişimlerde bulunacağını söyledi.

Kürt aktivist Zeynep Celaliyan ve daha birçok aktivist ve muhalifin avukatı olan Dawodi için Uluslararası Af Örgütü de bir açıklama yaparak, İran makamlarından Dawodi’nin serbest bırakılmasını istedi.

Mobil erişimde whatsapp uygulamasının rakibi ve daha güvenli olduğu iddiasındaki Telegram uygulamasında oluşturulan kanallar, mesajları daha büyük kitlelere yayımlamak için kullanılan bir araç. Bir kanal sınırsız sayıda aboneye sahip olabilir. Bir kanala mesaj gönderdiğinizde, mesaj sizin değil, kanalın adı ve fotoğrafı ile imzalanır. Kanaldaki her mesaj, iletilen kopyaları da dahil olmak üzere mesaj görüntülendiğinde güncellenen bir görüntüleme sayacına da sahip.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu