GüncelKadın

TJA ve HDP Kadın Meclisi katledilen kadınlara ilişkin açıklama yaptı

TJA ve HDP kadın Meclisi Diyarbakır'da yaptıkları açıklama ile Aylin Sözen, Selda Taş ve Vesile Dönmez'in katledilmesine tepki gösterdi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, kadın katliamlarına ilişkin HDP Diyarbakır il binasında açıklama yaptı.

HDP il binasında yapılan açıklamayı Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Seval Gülmez okudu. Gülmez, Aylin Sözen, Selda Taş, Vesile Dönmez ve daha ismini sayamadıkları yüzlerce kadının erkek egemen zihniyetin kirli ve vahşi elleri tarafından katledildiğini belirterek, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin her geçen gün artığı ve cezasızlık politikalarıyla da desteklendiği bir ülkede yaşadıklarını dikkat çekti.

Erkek egemen düzen

Seval gülmez yaptığı açıklamada erkek devletin kadın düşmanı politikalarıyla her kadın cinayetinin ortağı olduğuna dikkat çekerek, “Kadınların, sadece cinsiyetleri nedeniyle karşı karşıya kaldıkları şiddet, taciz, tecavüz, gibi sorunların çözümünden uzak olan devlet, kadın düşmanı söylemleri, erkekliğe hizmet eden politikalarıyla kadınların yaşamlarına mal olmaya ve her cinayetin ortağı olmaya devam etmektedir.  Bizler, evde, sokakta, iş yerlerimizde cinsiyetimizi hedef alan, şiddettin ve cinayetlerin arkasında erkek egemen düzenin olduğunu biliyoruz” dedi.

Kadın kazanımları

İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çeken Gülmez, sözleşmenin imzacı ülkelere sorumluluk yüklediğini söyledi. Gülmez, “Bırakın İmzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesini uygulamayı, tekçi ve dinci politikalarıyla AKP derneklere kayyum atanmasının önünü açan teklifi yasalaştırarak kadın kurumlarını ve derneklerini de hedef haline getirmiştir. Biz bu zihniyeti kayyum atamalarından sonra ilk elden kapatılan kadın kurumlarından, KHK’lar ile kapatılan kadına yönelik şiddet ile mücadele eden derneklerden biliyoruz. Erkek egemen zihniyetin varlığını devam ettirmemesi üzerinden faaliyet yürüten bütün alanlar hedef haline getirilerek kazanımları yok edilmeye çalışılıyor, erkek yanlısı politikalar ile kadına yönelik şiddet ve cinayetlere meşruiyet kazandırılmaya, dernekler hedef haline getirilerek de kadınlar çaresiz bırakılmaya, yaşamdan koparılmaya veya şiddete maruz kaldığı alanlara mahkum edilmeye çalışılıyor. Kadın kırımına dönüşen kadın cinayetlerinin destekleyici politikaları ile ortağı olan devlet yetkililerine buradan söylüyoruz:  Ellerinizde binlerce kadının kanı var” diye konuştu.

Örgütlü mücadelemizi büyüteceğiz

“Her geçen gün artan erkek şiddetin yarattığı isyan ile karşınızdayız ve karşınız da olmaya devam ederek sizleri rahatsız edip, kötülükleriniz ile yüzleşmenizi sağlamaya devam edeceğiz” diyen Gülmez, “Yaratmaya çalıştığınız makul kadınlar olmayacağız evlerimizde iş yerlerimizde sosyal ve siyasal bütün alanlarda erkek egemen sisteminize karşı mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Aylin Sözen’in, Selda Taş’ın, Vesile Dönmez’in ve katledilen bütün kadınların hesabı soruluncaya ve kadına yönelik işlenen her türlü suç için caydırıcı yasalar çıkarılıp cezalar uygulanıncaya kadar örgütlü mücadelemizi büyüterek alanlarda olmaya devam edeceğiz” diye belirtti. (Kaynak: MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu