GüncelManşet

(foto haber)(Yenilendi) Tutsak ve şehit ailelerine saldırı

 

Ankara: Hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirmek isteyerek Adalet Bakanlığı Ek Bina önüne yürüyen Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) ile tutsak ve şehit yakınlarına Yüksel Caddesi’nde polis saldırdı.

Adalet Bakanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen TKMP ve aileler, Bakanlığın önüne giderken yolları Yüksel Caddesi’nde kolluk güçleri tarafından kesildi. Bakanlığın önüne gidişin yasak olduğunu belirten kolluk güçleri tutsak yakınlarını ve TKMP bileşenleri çift taraflı olarak ablukaya aldı. Sürekli bir şekilde Adalet Bakanlığı’nın önünün eylem yeri olamayacağını ve basın açıklamasını Yüksek Caddesi’nde yapılmasını söyleyen polisler, ailelerin öfkesiyle karşılaştı.

Tutsak ve şehit anaları polisin tutumuna karşı yolun açılmasında ve Bakanlığa yürümekte ısrar etti. Barikatı zorlayan aileler ile kitleye polis gaz sıkarak ve joplarla azgınca saldırdı. 6 kişinin gözaltına alındığı saldırıda içlerinde tutsak ve şehit yakınlarının da olduğu çok sayıda kişi yaralandı. Polisin gözaltına aldığı kişilere de yerlerde sürüklemesi ve darp etmesi dikkat çekti. Saldırı sırasında Özgür gelecek muhabiri Tirej Kaya da polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınmak istendi ancak kitle Kaya’yı vermedi. 

Gözaltılar için oturma eylemi

Saldırının ardından TKMP ve aileler, gözaltılana alınanlar bırakılana kadar Yüksel Caddesi’nde oturma eylemi yapma kararı aldı. Bu sırada aile ve platform sözcülerinden oluşan 9 kişilik bir komisyon da Meclis İnsan Hakları Komisyonu ile Milletvekilleriyle görüşmek üzere Meclis’e gitmek istedi ama 9 kişi dahi olsa ailelerin geçişine izin vermedi. Başka yoldan gitmek zorunda kalan ailelerin Meclis’teki görüşmeleri sürüyor.

Ayrıca Yüksel Caddesi’ndeki oturma eylemi de marş ve türkülerle devam ediyor. Kitle sık sık “Anaların öfkesi, katilleri boğacak”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz” vb. sloganlar atıyor. Tutsak ve şehit yakınları da kalkanlarıyla yolu kapatmaya devam eden polislere tepki gösteriyor.

Hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için gerçekleştirilen eylemin video görütünlerini gün içerisinde yayınlayacağız.

[widgetkit id=469]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu