Güncel

TKMP Sincan F Tipi Hapishanesinde hak gasplarını açıkladı

İstanbul: TKMP aylık hapishane hak ihlalleri raporunun açıklamasını bugün Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdi.

“Tecrite Son” pankartının açıldığı eylemde, “Zindanlar yılıksın tutsaklara özgürlük”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını TKMP adına Semiha Köz okudu. TKMP, devletin halkı korku ve sindirme politikaları üzerinden yürüttüğü politikaların ana ekseninin hapishanelerde baskı ve sindirme çabasının merkezi haline geldiğini vurgulayarak, halkın ileri kesimleri devrimci tutsaklara yönelik teslim alma çabası yargı paketleriyle tepe taklak olan demokrasi yalanları ile bulanıklaştırılan faşizm yasaları olarak tutsakların tepesinde olduğunu ifade etti.

Devrimci tutsakları yalnız bırakmayacaklarını, keyfi uygulamalara ve yaşanan hak gasplarına karşı her koşulda ve her durumda tutsakları sahipleneceklerini söyleyen Köz hak ihlalleri raporunu açıkladı.

Sincan 1 Nolu F Tipi hapishanesindeki hak gaspları; çoğunluğu 11-15’er gün olmak üzere 4 tutsağa toplam 2060 gün hücre hapsi, 1-2-3’er aylık süreler halinde 41 tutsağa toplam 137 ay ziyaret yasağı, 1-2-3’er aylık süreler halinde 41 tutsağa toplam 136 ay haberleşme yasağı, 33 tutsağa 38 ay sosyal ve kültürel faaliyetlere katılma yasağı olarak açıklandı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu