GüncelManşet

TKMP ve tutsak aileleri Cemil Çiçek’le görüştü

 

Çiçek; “Yasada değil, uygulamada sorun var”

Tecrite Karşı Mücadele Platformu ile tutsak aileleri ve yakınları bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek’le bir görüşme gerçekleştirdi. İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in eşlik ettiği görüşmede ailelerin hapishanelerde yaşanan sorunları dillendirmesinin ardından Çiçek; “yasalarda bir sorun yok, uygulamada sorun var” dedi.

Tecrite Karşı Mücadele Platformu ve birçok tutsak yakınının dâhil olduğu görüşme sırasında hapishanelerdeki hak ihlallerini ve sorunları içeren bir rapor Cemil Çiçek’e ve Levent Tüzel’e sunuldu. Ayrıca ÇHD üyesi avukatlar da görüşmeye katıldı.

Görüşmede tutsak aileleri ve yakınları tarafından özellikle hasta tutsakların durumuna dikkat çekilerek, sorunun çözümünde Cumhurbaşkanı’nın yetkisinin olduğu ve hasta tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiği belirtildi. Kanser hastası tutsak Murtaza Dağ’ın babası Mazlum Dağ oğlunun kanser hastalığı dışında birçok ağır hastalığının da olduğunu ifade ederek, serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Görüşmede avukatlar da söz alarak hapishanelerde yaşanan sorunlara değindi. Hapishanelerdeki kamera dayatması, çocuk tutsaklara yönelik saldırılar ve avukat görüşlerinde şeffaf odalarda görüş yapabilme uygulamaları avukatlar tarafından aktarıldı.

Tespihli Çiçek’ten inciler

Hapishanelerdeki tecrit uygulamalarının ve hak ihlallerinin ayrıntılıca anlatıldığı Cemil Çiçek ise neredeyse kurduğu bütün cümlelerde yasama organı olan Meclis olarak kendilerinde bir sıkıntı olmadığı, yasaların yargı ve hapishane idareleri tarafından uygulanışında sıkıntı olduğunu söyledi. Kendi Adalet Bakanlığı döneminde de benzer sorunların olduğunu “unutan” Çiçek, sorunun muhataplığında topu Adalet Bakanlığı’na attı.

Aileleri dinler gibi görünen Çiçek’in birçok defa ailelerin sözünü kesmesi ve görüşmeyi bir an önce bitirme çabası dikkat çekerken, görüşme sırasında elindeki tespihini çekmesi de gözden kaçmadı.

Ayrıca TKMP bileşenleri ve tutsak yakınları Meclis Başkanı’na Adalet Bakanı’yla görüşme talebinde bulundu.

Yapılan görüşmenin ardından mecliste Levent Tüzel ile birlikte bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Tüzel başta hasta tutsaklar olmak üzere, hapishanede yaşanan sorunlarla ilgili bir an önce gerekenin yapılmasını söyledi. Tutsak yakını Mazlum Dağ da oğlunun durumunda bahsederek,

sadece kendi oğlunun değil bütün hasta tutsakların serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu