Güncel

TKMP’den çocuk tutsaklar için eylem

 

Ankara: Son süreçte Sincan Hapishanesi’ndeki çocuk tutsaklara yönelik artan saldırılar bugün Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) tarafından yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Adalet Bakanlığı Ek Bina önünde yapılan açıklamada; “Devlet teslim alamadığı çocuk tutsakları sindirmenin, korkutmanın yolunu aramaktadır. Bizler çocuklarımıza sahip çıkacağız. Özellikle Kürt çocuklarına uygulanan baskı ve sindirme politikalarından vazgeçin.”  denildi.

“çocuk tutsaklar yalnız değildir”

Açıklamada Hapishanelerde yaşananların, bugün için buz dağının yalnızca görünen yüzü olduğu belirtilerek Adana Pozantı Hapishanesi’nde çocuk tutsaklara yapılanlar hatırlatıldı. Pozantı’dan getirilen çocukların bu sefer de Sincan Hapishanesi’nde işkence ve darba maruz kaldığı ifade edildi.

Hapishanelerde işkence yapan gardiyanların, emir veren müdürlerin görevlerinden alınması, haklarında dava açılması ve teşhir edilmesi; bütün çocuk tutsakların serbest bırakılması ve bütün hapishanelerde ÇHD ve insan hakları örgütleri gibi kurumların tutsaklarla görüşebilmesi taleplerinin dillendirildiği açıklama; “Çocuklar bizim kutsal varlığımız ve geleceğimizdir, çocuklara sahip çıkmaya devam edeceğiz.” denilerek sonlandırıldı.

Eylem sırasında “çocuk tutsaklar serbest bırakılsın”, “tecrit işkencedir, tecrite son”, “insanlık onuru işkenceyi yenecek”, “çocuk tutsaklar yalnız değildir” sloganları atıldı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu