GüncelManşet

TKP/ML Ortadoğu Komitesi’nden Newroz mesajı

H. Merkezi: Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yayınlanan habere göre bir açıklama yapan TKP/ML Ortadoğu Komitesi, Newroz’un “Kürt halkının bilinç ve yüreğinde sönmeyen özgürlük ateşi” olduğunu vurgulayarak, “Tutuşan bu ateş Rojava’da da Kürdistan’ın dört parçasında da yanmaya ve Ortadoğu’da yayılmaya devam edecektir” dedi. Açıklamada, “Mazlum Doğan arkadaşın direniş ve kararlılık gücü bugün Kürt halkının ellerinde özgürlük meşalesine dönüşmüştür” mesajı verildi.

Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) Ortadoğu Parti Komitesi, Newroz dolayısıyla bir mesaj yayımladı. ANF’de yayınlanan habere göre hiçbir emperyalist ve gerici zorba gücün ezilen halkların özgürlük ateşini söndüremeyeceğinin vurgulandığı mesajda, “Çünkü bu ateş, tarihin derinliklerinde saklı olan halkların özgürlük özleminden almaktadır. Bundandır ki, başta Ortadoğu halkları olmak üzere ezilen dünya halkları bütün kuşatma ve saldırganlığa rağmen özgürlüğünü aramaya ve yaşamak için mücadele etmeye devam edecektir” denildi.

 

“Rojava’daki direniş ve özgürlük düşü mazlum topraklara yayılacak”

Newroz Kürt halkının bilinç ve yüreğinde sönmeyen özgürlük ateşidir. Tutuşan bu ateş Rojava’da da Kürdistan’ın dört parçasında da yanmaya ve Ortadoğu’da yayılmaya devam edecektir” sözleriyle sürdürülen açıklamada “Emperyalist sömürücülerin bölge gericilerinin gücü özgürlük mücadelesini engellemeye yetmeyecektir. Rojava’daki direniş ve özgürlük düşü dalga dalga bölge ülkelerine ve ardından dünyanın mazlum topraklarına yayılacaktır” denildi.

Kürt halkının büyük bedeller ödeyerek, sayısız acılar yaşayarak ve sınırsız fedakarlıklar yaparak özgürlük yolunda cesaretle ve onurla yürüdüğünün vurgulandığı mesajda, Kürtlerin özgürlük mücadelesinin ezilen dünya halkalarına örnek ve model olduğu belirtildi.

Kürt Özgürlük Mücadelesinin ortaya çıkardığı kadın emekçi gücü ve örgütlülüğünün, katledilen tüm emekçi kadınların mücadele ve direniş yolunu aydınlattığının ifade edildiği mesajda şu ifadelere yer verildi:

 

“Mazlum Doğan’ın ateşi köleliği parçaladı”

21 Mart’ta Amed zindanlarında Mazlum Doğan arkadaşın yaktığı özgürlük ateşi sadece tutsaklığın gücü olan zindan duvarlarını parçalamadı, aynı zamanda köleliğin bilinç ve ruhundaki karanlıkları da parçaladı. Mazlum Doğan arkadaşın direniş ve kararlılık gücü bugün Kürt halkının ellerinde özgürlük meşalesine dönüşmüştür. Özellikle kadının elinde ve bilincinde büyük bir özgürlük silahına dönüşmüştür. Egemen zorbalar her geçen gün daha fazla direnen ve örgütlenen Kürt halkı karşısında kaybetmiş ve inandırıcılığını yitirmiştir. Özgürlüğün düşü ve gerçekliği hiçbir aldatıcı söze kanmayarak kadar büyümüş ve güçlenmiştir. 

Her yeni 21 Mart’ta Newroz ateşinin daha da büyüyüp Ortadoğu’yu etkisi altına alacak bir güce dönüşecektir. Şehitler ve bedeller pahasına kazanan, özgürlük uğruna mücadele eden  Kürt halkı ve Ortadoğu’nun mazlum halkları olacaktır. Kazanan, direnen ve savaşan emekçi halklar olacaktır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu