Manşet

TKP/ML ve MLKP tutsakları: Urfa, Roboski gibi bir katliamdır!

H.Merkezi: Urfa E Tipi Kapalı Hapishanesinde 13 kişinin yaşamını yitirdiği vahşete ilişkin bir tepkide Ankara Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan MLKP ve TKP/ML davası tutsaklarından geldi. MLKP ve TKP/ML dava tutsakları yaptıkları açıklamada Türkiye hapishanelerini durumuna dikkat çekerek il il yayılan direnişleri selamladı.

AKP Hükümeti ile cezaevlerinde süren ve son örneğinin Urfa cezaevinde görüldüğü vahşet, ‘Hayata Dönüş’ operasyonlarının bir başka boyutudur. AKP Hükümeti’nin faşizan uygulamaları sonucunda cezaevlerinde vahşet hat safhaya ulaşmıştır. Urfa Cezaevi’nde yaşananlar, ‘Hayata Dönüş’ gibi, Roboski gibi katliamdır. Türkiye’de idam kaldırıldı ancak devlet, ağırlaştırılmış cezaevleri koşulları ile insanları cezaevlerinde ölüme mahkûm ediyor, idamı bu yönüyle uyguluyor” denilen açıklamada, yaşanan katliamın sorumluluğun Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AKP hükümeti olduğunun altını çizdi.

AKP, Kürt halkına yönelik inkâr ve imha politikalarını cezaevlerinde de şiddetini arttırarak tüm gücüyle devam ediyor. Dışarıda ailelerin üzerine, en meşru hakkı olan eylem hakkını kullananların üzerine tazyikli su sıkan AKP Hükümeti, orada yangını söndürmek için su bulamamış mı? AKP’nin politikalarının adı faşizmdir. Yaklaşımlarının adı faşizandı” sözleriyle AKP hükümetine yönelik tepkilerini ifade eden tutsaklar, yaşamını yitirenlerin ailelerine de baş sağlığı diledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu