Güncel

“TMK ve ÖYM, DGM’lerin devamıdır”

Eskişehir: 15 Ocak’ta Eskişehir’de ÖYM ve TMK’nın kaldırılması için PARTİZAN-ESP-HALK CEPHESİ-BDP-DHF  tarafından ortak bir eylem gerçekleştirildi. Saat 18.00’da Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan kitle ‘Terörle Mücadele Kanunu Kaldırılsın Özel Yetkili Mahkemeler Kapatılsın Devrimci Tutsaklara Özgürlük‘ yazılı ozalitin arkasında Adalar Migrosa yürüdü ve burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kitle adına açıklamayı ESP Eskişehir İl Genel Başkanı Ahmet Uluçelebiokudu. Uluçelebi açıklamasında; “17 Aralıktan bu yana hükümet-cemaat kavgası sürüyor. Ortalığa saçılan pisliklere tüm Türkiye tanık oldu. Bu çatışmada yansıyan görüntüler ile halktan çalınan milyon dolarlar, alınan rüşvetler teşhir oldu. Bu pisliğin ortaya saçıldığı günlerde donarak ölen 3 yaşındaki ayaz bebek, açım diyerek kendini yakan vatandaş gazetelerin son sayfalarındaydı. Bu ülkede adalet karnımızın doymadığı yerde başlar, buna son vermek istediğimiz için yargılandığımız adalet saraylarında son bulur” diyerek AKP-Cemaat kavgasını ve ortaya çıkan skandalları bir kez daha hatırlattı.

“TMK ve ÖYM’ler kapatılmalı”

Uluçelebi açıklamasına şu sözlerle devam etti; “‘Dünyada en fazla siyasi tutsak ve siyasi nedenlerle tutsak edilen avukat ve gazeteciler Türkiye’de dir. Bu tutsaklar TMK ve ÖYM’ler kullanılarak içeride tutulmaktadır. Onların adalet dedikleri 34 Kürdü Roboski’de katletmektir, temel ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamayacak olan 150’den fazla hasta tutsağı ölüme mahkum etmektir. Bugüne kadar tüm muhalif güçleri sindirmek için kullanılan TMK ve ÖYM kaldırılmalıdır. Bunlar istiklal mahkemelerinin, sıkıyönetim mahkemelerinin, DGM’lerin devamıdır. V on yıllardır halka zulüm etmek için kullanılmıştır. TMK ve ÖYM’ler kapatılmalı, sonuçları yok sayılmalıdır. F tipi hücrelerde ÖYM ve TMK kullanılarak tutulan devrimci tutsaklar serbest bırakılmalıdır” diyerek sözlerini bitirdi. Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında kitleden sık sık ‘Devrimci Tutsaklara Özgürlük‘, ‘Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın’, ‘İçeride Dışarıda Hücreleri Parçala‘ sloganları atıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu