Güncel

TMOBB: “İş Cinayetlerini Durdurun!”

İstanbul: TMOBB Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla İşçi Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

İş kazası değil iş cinayeti”, “Taşeron çalışma ölüm demektir”, “Madenlerde ölmek istemiyoruz” sloganlarını atıldığı basın açıklamasıyla iş cinayetlerinin ihmal değil, denetimnsizlik var kar hırsdı sonucu olduğu vurgulanarak “İş cinayetleri durdurulsun” çağrısında bulunuldu.

Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşen basın açıklamasını TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz okudu. Solmaz, iş kazası olarak lanse edilen işçi cinayetlerinde yaşamlarını yitirenleri anarak başladığı konuşmasında, İLO rakamlarına göre dünyada her 15 saniyede 1 işçinin yaşamını iş cinayetleri sonucu yitirdiğini söyledi.

Ülkemiz açısından durum oldukça vahimdir. Ülkemizde her gün ortalama 176 iş kazası olmakta, 3 emekçi yaşamını kaybetmekte, 5 emekçi ise iş kazası sonucu, iş göremez hale gelmektedir.” Diyerek Türkiye’nin iş kazaları konusunda ilk sıraları işgal ettiğini ve ölümlü iş kazalarında Avrupa’da 1, Dünyada 3. Sırada olduğunu belirtti.

Neo-liberal ekonominin yarattığı esnek çalışma biçimlerinin ve taşeronlaşmanın bu kazalara sebep olduğunu belirten Solmaz, AKP’nin işçilerin kaderini özel sektöre teslim ettiğini vurguladı.

2002 yılında yenilenen İŞ Kanunu’nun 50’den fazla işçinin bulunduğu iş yerlerinde iş güvenliği mühendisi ve iş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğu olmasına rağmen; torba yasalarla bunun da özel sektörün kollarını bırakıldığı belirtilen Solmaz, “siyasi iktidar TMMOB’nin ve bağlı odaların sözünü dinlemek, algılamak ve daha önemlisi hayata g3eçirmek zorundadır! İşçi cinayetleri kader değildir! İş cinayetleri engellenebilir, yeter ki bilim ve tekniğin gereği yapılsın! Yeter ki çalışmanın öznesi insan ve yaşam olsun” ifadeleri ile cümlelerini sonlandırdı.

3 Mart günü, 3 Mart 1992 tarihindeki Zonguldak Kozlu’da 263 işçinin yaşamını yitirdiği işçi cinayetinin yıldönümü olmasından kaynaklı TMMOB tarafından “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” olarak kabul edilmekte.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu