Güncel

İTO’dan Reyhanlı Katliamına dair basın toplantısı

İstanbul: İstanbul Tabipler Odası (İTO) bugün (13 Mayıs) Cağaloğlu’ndaki binasında Reyhanlı katliamının yıl dönümü nedeniyle basın toplantısı gerçekleştirdi.

İTO yönetim kurulundan Dr. Hakan Hekimoğlu, Dr. İncilay Erdoğan ve İTO Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez’in katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında ilk olarak İTO adına İncilay Erdoğan basın açıklaması yaptı.

Erdoğan, Reyhanlı katliamının failleri oldukları iddia edilen şahısları yargılayacak mahkeme bulmakta zorlanıldığına dikkat çekerek, “11 Mayıs Reyhanlı Katliamı’ndan sorumlu kesimlerin kimler olduğu hakkında, hükümetin başından beri Esad rejimini suçlaması, sonrasında dış işleri bürokratlarının katliamın El- Kaide ile bağlantılı olduğunu dile getirmesi, zihinlerde bu katliamın, insanların canından olması, yaralanması, sakat kalması pahasına savaşın stratejik planlarının bir parçası olduğu kuşkusunu doğurmuştur. Bu olayın arkasında kim olursa olsun, katliamın gerçek failleri en kısa sürede bulunmalı, ivedilikle yargılanmalı, gerekli cezayı almalıdır.” dedi.

Ayrıca Suriye’deki savaşa ve Türkiye’deki Suriye’den gelmiş mültecilere değinerek Suriye’de savaşın yarattığı olumsuz ortamın, sağlık hizmetlerini sunulamaz hale getirdiğini; başta kızamık, suçiçeği, çocuk felci gibi aşıyla önlenebilir salgın yapabilen, öldüren, sakat bırakan hastalıkların hortlamasına sebep olduğunu vurgulayan Erdoğan “ Ülkemizde açısından tamamen yok edilmiş hastalık sayılan çocuk felci, Suriye’de vakaların görülmesi, aşılama hizmetlerinin yetersiz ya da hiç yapılmaması nedeniyle ülkemizi de tehdit eder hale gelmiştir. Tüberküloz gibi kontrol edilebilir hastalıkların yaygınlaştığı ve bu konuya dair tedbir ve planlamanın olmadığı görülmektedir.” dedi.

Erdoğan açıklamasını “ Savaşa karşı barışı savunabilecek gücümüzün arttırılması için, tüm kamuoyunu, ömrünü insanı yaşatmaya adamış bir mesleğin temsilcileri olarak, ısrarla duyarlı davranmaya davet ediyoruz” şeklinde bitirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu