Manşet

Togo İşçileri: Biz bu direnişi kazanacağız!

Ankara: Sendikalı olduktan sonra ‘küçülmeye gidiyoruz’ bahanesiyle işten çıkarılan Togo işçileri, Eskişehir yolu üzerinde, Togo fabrikasının önünde direnişe geçtiler. Deri-İş pankartıyla Ankara’da Sıhhiye Meydanı’nda 1 Mayıs’a da katılan Togo işçileriyle Özgür Gelecek Gazetesi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ö-G: Direnişin 5. günündesiniz. Neden direnişe geçtiniz?

Geçim derdi çekiyoruz. Aldığımız maaş yetmiyor. Patrona söyledik başınızın çaresine bakın dediler. Açıkça kapıyı gösterdiler. Yıllardır düzelecek diye bekledik. Düzelmedi, düzelmiyor. Sonra Deri-İş sendikasında örgütlendik.

Ö-G: İşten çıkarılmadan önce çalışma koşullarınız nasıldı?

Tolga: Eskiden patron babamız gibiydi. Bize oğlum derdi. Ailemiz gibiydi. Kolumuz kesildiğinde bize sırtını döndü. Bizi zorla mesaiye çağırdılar zorla, gelmeyiz dedik. Üstümüze geldiler, tehdit ettiler. İşten çıkacaksınız dediler. Sonra soğudular bizden. Nerede ağır iş var onu yaptırdılar.

Ö-G: Mesai kalmadığınız zaman ne kadar maaş alıyordunuz?

Ben iki yıl boyunca 475 TL maaş ile çalıştım. Bu yıl maaşım 635 oldu. Mesai günleri elden 15 alıyordum.

Ö-G: Siz bahseder misiniz biraz da çalışma koşullarınızdan?

Cengiz: Yaklaşık 2 senedir Togo’da çalışıyorum. Asıl mesleğim ayakkabıcılık olmadığı için vasıfsız eleman olarak alındım. Ama yapmadığımız iş kalmadı. Eskiden patron çok iyi davranıyordu. Sendikalı olmadan önce cumartesi günü zorla mesaiye çağırdılar. Gelmedik, genç arkadaşlarla birlikte topluca işten çıktık. Sonra aradılar, fabrika sizin, fabrikanın geleceği size bağlı, siz değerlimizsiniz dediler. Geri döndük işe. Normal şartlarda herkes 700 TL’den işe giriyor. Biz 2 yıldır bu paraya çalışıyoruz. Sigortaya girmeden önce o paranın da 50 lirasını elimizden alıyorlardı. Tolga arkadaş 3 yıldır sigortasız çalışıyor. 500 lira alıyor. Hala 50 lirasını patrona geri veriyor. Bizim içerde tuvalete gitmemize bile engel oluyorlar. 15 dakikalık 2 mola ve 40 dakikalık molalarımız var. Bu süreler de mesaiden düşülüyor. Hesapladık yılda 15 gün Togo’ya çalışıyoruz. Cumartesi günü 1 saat molamız oluyor. Hafta içi biriken 20 dakikaları kullanıyoruz. Onu da maaştan kesiyorlar. Zaten bu olaydan sonra yemekhaneyi kapattılar. Evden getireceksiniz, biz size yemek parası vereceğiz demişlerdi, çok güzel vermiş oldular. Ben sigortasız güvencesiz çalışıyorum zaten. Şimdi de izne çıkarılanlardanım.

Ö-G:Peki, Ankara’da 1 Mayıs’a katıldınız. Kendi pankartınızla yürüyüp, sesinizi duyurdunuz. 1 Mayıs süreci sizde nasıl bir coşku yarattı?

Hiç ummayacağım insanlarda yılların devrimcisi coşkusu yaratmış 1 Mayıs. Çok hoşuma gitti bu durum.

Ö-G:Peki, okurlarımıza ve halkımıza direnişle ilgili ne söylemek istersiniz?

İlk olarak Togo’dan hiçbir şey almasınlar. Direnişimize destek versinler. Emeğimize sahip çıkıyoruz biz, bunu görsünler.

Ö-G: Ne kadardır çalışıyorsun?

Şentürk: 16 senedir çalışıyorum. Direnişte yasal haklarımızı istiyoruz. Emeğimizin hakkını almak istiyoruz. Anayasal hakkımızdır sendika, bu kadar zamandır süründük, artık sürünmek istemiyoruz.

Ö-G: 1 Mayıs’la ilgili ne düşünüyorsunuz?

İlk kez katıldım. İşçi dayanışmasını gördük. Birlik ve dayanışmanın gücünü gördük. Çok güzeldi. Arkamızda o kadar insanın olduğunu gördüm. Çok güzeldi.

Ö-G: Okurlarımıza ve halkımıza gazetemiz aracılığıyla ne söylemek istersiniz?

Yazılı görsel basından, sivil toplumdan halkımızdan beklentimiz şudur, direnişimize destek istiyoruz. Bizleri yalnız bırakmayın.

Ö-G: Direnişle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Semiha: 15 yıldır Togo’da çalışıyorum. Direnişin en az 1 ay süreceğini düşünüyorum. Ellerindeki ayakkabılar yavaş yavaş eriyor. İçerde üretim yok. Stoklar azalıyor. Çok dayanabileceklerini sanmıyorum. Direnişimiz çok güzel gidiyor. Yoldan geçenlerin, gelen ziyaretçilerin, Odtü2den öğrencilerin destekleri çok güzel.

Ö-G: 1 Mayıs’a katıldınız?

1 Mayıs’ta kendi pankartımızı açtık. Tepkiler çok güzeldi. Çok fazla destek ziyareti oluyor. Bu çok güzel.

Ö-G: Son olarak söylemek istedikleriniz?

Herkese çok teşekkür ediyoruz. Yoldan geçenlerin kornoya basmaları bile bizim için çok önemli. Biz bu direnişi kazanacağız. Togo ya bizim olacak, ya da hiç olmayacak. Kapıya kilit vurulacaksa da biz vuracağız.

Ö-G: Siz ne söylemek istersiniz?

Biz mallarının yarısını istemedik. Koşullarımızın düzeltilmesini istedik. Bize kapıyı gösterdiler. Patronlar işçilere tepeden bakıyorlar. Bizi eziyorlar.

Şuan oturuyoruz. Destek verenler çok oluyor. Her şey olumlu. Diğer sendikalar geliyor. Tüm bu işe gönül vermiş arkadaşlarımızın desteklerini bekliyoruz. Her türlü desteğe açığız. Buraya gelip yanımızda oturmaları bile yeter.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu