Kadın

‘Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe’ çalıştayı

‘Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe’ çalıştayı düzenleyen HDP Kadın Meclisi, Meclis’e sunulan bütçenin cinsiyetçi bir bütçe olduğunu vurguladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Taksim Hill Otel’de “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe” başlığıyla çalıştay düzenledi. Çalıştaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Hüda Kaya, Filiz Kerestecioğlu, Dilşat Cambaz Kaya’nın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Meclis’e sunulan bütçenin cinsiyetçi bir bütçe olduğunu ifade ederek, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin göstergesi olduğunu söyledi. Başaran, HDP olarak her zaman toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçelemeyi savunduklarını belirterek, konuyla ilgili uzmanlarla görüşülmesi gerektiğini vurguladı.Başaran, “Bütçelemede sadece sığınaklar, kadın merkezleri için değil toplumdaki eşitsizliği tümüyle kaldıran bir bütçeleme olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kadınlar görülmeli

Bakanlıkların bütçelemeleri yapılırken kadının görülmesi gerektiğini vurgulayan Başaran, bütçeleme yapılırken Meclis bünyesinde kurulacak bir komisyonla toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe yapılması gerektiğini belirterek, bunun için, yaptıkları çalıştayda akademisyenler, konuyla ilgili çalışan kurumların olduğunu ve birlikte neler yapılabileceğini konuşacaklarını ifade etti.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise, Bütçe komisyon çalışmaları öncesinde hiçbir sivil toplum örgütü çağrılmadığını belirterek, “Burada aramızda olmayan kadınlarla da birlikte bu durumu ZOOM üzerinden konuşacağız. Burada konuştuklarımızı, paylaştıklarımızı aynı zamanda bütçe tartışmalarında da dile getireceğiz” diye kaydetti.

Kerestecioğlu’nun konuşmasının ardından çalıştay, basına kapalı olarak sürdü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu